Kuchnie na wymiar – wskazówki przy planowaniu

Największą zaletą zamówienia mebli na wymiar jest możliwość stworzenia unikalnego, wyjątkowego zestawu. Planowanie umeblowania jest fajne, ale wymaga też rozwagi. Zwłaszcza w przypadku kuchni, która jest nieco trudniejsza w projektowaniu. Nie chcemy Ci podpowiadać konkretnych rozwiązań stylistycznych czy architektonicznych. Wierzymy, że meble na wymiar to sprawa bardzo indywidualna. Wiemy także, że przy planowaniu kuchni trzeba trzymać się pewnych zasad, by uniknąć przyszłych problemów. Chcemy jednak podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem i garścią porad, które pomogą Ci zacząć.
Zaprojektuj swoją
kuchnie na wymiar i dowiedz się, jak zrobić aby cena była adekwatna do jej jakości i funkcjonalności, a może by kuchnia wyglądała nawet na trochę droższą!

projektowanie kuchni na wymiar zaczyna się w naszym biurze
Kuchnia na wymiar od czego zacząc projekt, jaka jest cena ?

Kuchnia na wymiar – kilka wniosków na początek – cena 2022

Na samym początku planowania swojej kuchni na wymiar musisz zdać sobie sprawę z kilku rzeczy.

 1. Kuchnia jest pomieszczeniem specyficznym – jej główna rola ma charakter użytkowy i praktyczny. To pomieszczenie, które służy konkretnym czynnościom i celom i to one powinny determinować proces planowania kuchni na wymiar (cena powinna być dostosowana do Twojego budżetu). Walory wizualne są oczywiście istotne, lecz nie mogą one być ważniejsze od ergonomii i zwykłych zasad bezpieczeństwa.
 2. Kuchnia to nie zakład pracy, ale pewne zasady bezpieczeństwa muszą być stosowane. Także już na etapie planowania. W kuchni masz do czynienia z potencjalnymi czynnikami groźnymi – takimi jak ogień czy woda. Istotne jest zachowanie odległości pomiędzy kluczowymi elementami. Istnieją pewne wypracowane zasady ergonomii, które sprawiają, że z kuchni korzysta się przyjemnej i bezpieczniej.
 3. W kuchni nie wszystko możesz zrobić w 100% po swojemu. Instalacja elektryczna, gazowa, wodna – te znajdują się w określonych miejscach w pomieszczeniu. Nie ma większych możliwości zmiany ich lokalizacji.
 4. Z tego też powodu planowanie kuchni na wymiar zaplanuj na lata. O ile w salonie czy sypialni możesz dowolnie przestawiać meble, w kuchni jest to utrudnione.
 5. W kuchni na ogół panuje większa wilgotność i temperatura powietrza niż w innych pomieszczeniach. Musisz zadbać o wentylację i uwzględnić to w doborze materiałów.
 6. Przy planowaniu kuchni na wymiar istotne jest pytanie, do czego dokładnie będzie Ci ona służyć. Do gotowania, rzecz jasna – odpowiesz. Dzisiejsze możliwości wyboru trybu życia sprawiają, że kuchnia nie zawsze funkcjonuje już jak kiedyś. Dla jednych to nadal główne miejsce przygotowywania posiłków. Inni w kuchni nie tylko gotują, ale i jedzą, a do tego zapraszają do niej gości. Jeszcze inni z kolei jadają poza domem, a kuchnia służy wyłącznie jako dodatek. Miejsce, w którym zaparza się kawę lub okazjonalnie coś gotuje. To, którym typem Ty jesteś, ma znaczenie przy projektowaniu kuchni na wymiar i w zaplanowaniu jej ceny.

Kuchnia na wymiar cena za m2 – uzyskaj szczegółowy projekt z wyceną

Nie zawsze o tych sprawach pamiętamy, zwłaszcza na etapie fascynacji projektowaniem swojej kuchni na wymiar. Ich przemyślenie i uwzględnienie w planach zapobiegnie przyszłym problemom, z których część może objawić się dopiero w przyszłości i nie zawsze będzie można już ich naprawić.

Projekt kuchni z wyspą w Duet wykonasz bezpłatnie
Nowoszena kuchnia zaprojektowana powinna być w przemyślany sposób

Pomiary – niezbędny i jeden z najważniejszych etapów planowania kuchni na wymiar

Zanim zaczniesz dobierać sprzęt i meble, musisz wiedzieć dokładnie, nad czym pracujesz. Pomiary pomieszczenia to początek każdego projektowania mebli na wymiar. Pomiary kuchni muszą być bardzo dokładne, a najlepiej, jeśli sporządzisz je w formie planu kuchni na kartce. W pomiarach uwzględnij:

 • szerokość, długość i wysokość pomieszczenia,
 • kształt pomieszczenia – podłużny, prostokątny, kwadratowy lub niestandardowy,
 • wszystkie dodatkowe elementy pomieszczenia – wnęki lub komin,
 • zaznacz (wraz z odległościami) gdzie znajdują się okna lub otwory w ścianach wewnętrznych,
 • zaznacz położenie instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej. Nie zapomnij o żadnym z gniazdek,
 • pomiary wykonaj możliwie najdokładniej – jeśli możesz, nawet do miejsc dziesiętnych centymetra.

Oprócz planu w postaci rzutu z góry, warto też opracować rzut z boku. Daje to pełny obraz przestrzenny pomieszczenia. Etap ten jest czasochłonny i wymaga wysiłku, ale uwierz, że jest bardzo istotny i pozwoli uniknąć problemów w dalszym projektowani i wykonywaniu mebli. Jeśli masz trudności z pomiarem lub nie masz czasu – możesz poprosić o pomoc eksperta, np. kogoś z naszych ludzi.

Co musi znaleźć się w każdej kuchni na wymiar?

Niby to oczywiste, ale kuchnia ma kilka elementów, o których musisz pamiętać, planując ją na wymiar. Na pewno musisz uwzględnić:

 • AGD – kuchenkę (gazową czy indukcja), lodówkę, zmywarkę, piekarnik a może nawet pralkę,
 • blaty – potrzebujesz dużo szerokich blatów,
 • porządne oświetlenie – zarówno to ogólne górne, jak i pod dolnym indeksem szafek, by widzieć, co robisz,
 • górny indeks powinien składać się z pojemnych szafek,
 • dolny indeks powinien mieć miejsce na przechowywanie śmieci a najlepiej także ich segregację,
 • miejsce, w którym stanie stół albo wyspa kuchenna.

Swoboda i ergonomia w kuchni na wymiar

Jedną ze szkół projektowania kuchni na wymiar wedle zasad ergonomii jest podział pomieszczenia na strefy odpowiedniego przeznaczenia. Zasada ta mówi, że w kuchni, w kolejności od lewej do prawej, powinna znajdować się:

 • strefa przechowywania produktów spożywczych (w tym lodówka),
 • strefa naczyń i drobnego AGD,
 • strefa mokra – zlew, zmywarka i kosze na śmieci,
 • strefa przygotowywania posiłków – to głównie miejsce na blaty,
 • strefa gorąca – tam, gdzie jest piekarnik i kuchenka lub płyta indukcyjna.

Kolejną stosowaną przez projektantów zasadą jest tzw. trójkąt roboczy. Każda kuchnia opiera się na 3 głównych punktach – lodówce, kuchence i zlewozmywaku. Wedle zasady trójkąta roboczego, powinny one być od siebie oddalone w odstępach:

 • między lodówką a kuchenką – około 120 – 270 cm,
 • między lodówką a zlewozmywakiem – około 120 – 210 cm,
 • między kuchenką a zlewozmywakiem – około 90 – 210 cm.

To wartości orientacyjne, w zależności od wielkości pomieszczenia i zastosowanego sprzętu. Takie rozmieszczenie głównych punktów pozwala na swobodne ruchy i minimalizację ryzyka zagrożeń wynikających z eksploatacji sprzętu. Nie zawsze oczywiście się tak da – przykładowo w kuchni wąskiej i podłużnej optymalnym rozwiązaniem jest układ jednorzędowy. To jednak wymusi wykonywanie większej ilości ruchów.

Sprzęt kuchenny a okna i promienie słoneczne

Zdecydowanie niezalecane jest umieszczanie lodówki i kuchenki w pobliżu okna. Działanie Słońca spowoduje, że lodówka niepotrzebnie będzie się nagrzewać – chyba że okno masz od północy. To jednak nie zmieni faktu, że przez okno może dostać się odrobina wiatru, który może zdmuchnąć płomień w kuchence gazowej. A to już poważne zagrożenie. Podobnie, jak Słońce, na lodówkę będzie działała pracująca kuchenka. Emitowane przez nią ciepło sprawi, że lodówka będzie zużywała więcej prądu, by utrzymać niską temperaturę.

Kuchnia na wymiar 2022 – cena m2, od czego zależy koszt i czy warto?

Gotowe zestawy kuchenne w sklepach są często piękne i porządnie wykonane. Nie zawsze jednak będą pasowały do Twojej nowej kuchni, zwłaszcza jeśli ma ona nietypowe kształty. Bywa też, że nie potrzebujesz całego zestawu, lecz tylko niektórego jego elementy albo masz ochotę zastosować meble o nietypowych wymiarach. Do tego w ramach oszczędności przestrzeni możesz zechcieć zamknąć lodówkę lub zmywarkę w szafce. Kuchnia na wymiar jest wtedy lepszym rozwiązaniem. Nie tylko możesz zamówić profesjonalne pomiary, ale też ustalić z projektantem i stolarzem odpowiednie materiały i rodzaje mebli. A ile kosztuje kuchnia na wymiar? Cena zawsze zależy od kilku czynników:

 • wielkości pomieszczenia,
 • ilości, wielkości i rodzaju mebli,
 • rodzaju materiału,
 • oraz tego, czy masz jakieś specjalne unikalne pomysły.

Mamy nadzieję, że nasze porady nieco rozjaśniły Ci zasady planowania kuchni na wymiar. Teraz na pewno łatwiej będzie Ci zacząć i uniknąć błędów. Jeśli potrzebujesz kuchni na wymiar, masz swoje pomysły albo szukasz porady – daj znam znać!