You are currently viewing Realizacja kuchnia na wymiar z lodówką wolnostojącą

Realizacja kuchnia na wymiar z lodówką wolnostojącą

Tym razem coś dla właścicieli małych mieszkań lub domków. Mała kuchnia na wymiar, w pełni wyposażona, ergonomicznie zaprojektowana z dbałością o funkcjonalność i estetykę. Jest tu przytulnie i gdzie człowiek się nie obejrzy, jest coś ciekawego do roboty. Duża lodówka wolnostojąca pozwala na przechowanie sporej ilości żywności, a mądrze zagospodarowana przestrzeń daje duże możliwości jej przygotowywania. A to wszystko na bardzo ograniczonej powierzchni.

Zobacz, jak nam wyszło.

Mała kuchnia na wymiar z lodówką wolnostojącą

Kuchnia Klienta jest stosunkowo mała. Tak naprawdę jest dużą wnęką w większym pomieszczeniu, z którym jest połączona. Tym samym stanowiąc w zasadzie aneks kuchenny do większego pokoju.  Te parę metrów kwadratowych, jak się okazuje, można bardzo dobrze wykorzystać. Przestrzeń kuchenna jest w zasadzie kwadratowa i meble otaczają wnętrze niemal ze wszystkich stron.

Mała przestrzeń wymusza maksymalną ergonomię

Meble składają się z dwóch poziomów – szafek pokrytych blatem, niemal dookoła kuchni oraz szafek wiszących. W nich ukryte jest mnóstwo półek i pojemnych szuflad. Na tak małej przestrzeni wyzwaniem zawsze jest umieszczenie wszystkiego, co w kuchni potrzebne a jednocześnie maksymalne wykorzystanie obszaru. Ergonomia zatem musiała  tu stać na najwyższym poziomie.

Postanowiliśmy, że mniejsze szuflady i półki umieścimy na dole, gdzie Klientowi będzie najłatwiej sięgać po te rzeczy, które potrzebuje „na cito” – sztućce, narzędzia i roboty kuchenne, przyprawy, składniki posiłków. Na tym samym poziomie jest też lodówka, piekarnik, zlew, kuchenki indukcyjna i mikrofalowa. W szafkach wiszących komory są nieco większe, np. na rzadziej używane naczynia czy przyrządy kuchenne, takie jak sokowirówka. To, jak Klient zagospodaruje swoją przestrzeń, zależy oczywiście od niego – dzięki naszemu projektowi kuchni na wymiar ma jasny podział na rzeczy używane częściej i rzadziej. Nie mieszają się i nie przeszkadzają sobie nawzajem.

Osobę pracującą w kuchni niemal dookoła otacza blat. Jest dość szeroki i wykonany z wytrzymałego materiału. Po kolei go oglądając mijamy kuchenkę indukcyjną, granitowy wpuszczany pod zlew, a na końcu blat skręca by jeszcze wyciągnąć nieco przestrzeni z kuchni. Dodaliśmy prostopadły, przedłużony blat, oparty na dwóch nóżkach. To dodatkowa przestrzeń na pracę, ale także możliwość poczęstowania kogoś herbatą czy zimnym napojem. Na przedłużanym blacie można pracować także od strony większego pomieszczenia.

Faktem jest, że to kuchnia stricte nastawiona na przygotowywanie posiłków – nie ma tu mowy o wspólnym obiedzie, co w przypadku Klienta będzie miało miejsce w salonie. To kuchnia dla ludzi czynu, osób praktycznych i oczekujących konkretnych zastosowań w danym pomieszczeniu w domu.

Pełne wyposażenie, w tym lodówka wolnostojąca

Jest tu w zasadzie wszystko, co potrzebne – kuchenka, zarówno indukcyjna jak i mikrofalowa, piekarnik i zlew. Nad indukcją zamontowaliśmy oczywiście wyciąg, który elegancko schowany jest w szafce wiszącej. Jest tu też zaskakująco duża lodówka wolnostojąca. Naszemu Klientowi zależało, aby lodówka była pojemna i wbrew pozorom, udało się nam ją tu zgrabnie wkomponować. Postanowiliśmy nie „więzić” jej w postaci lodówki schowanej w szafce. Po pierwsze, to zajmowałoby zbyt sporo miejsca i wymagało więcej niż potrzeba materiału. Po drugie, lodówka jest nowoczesna i ma zewnętrzne funkcje. Pomimo gabarytów, otwiera się zgrabnie i o nic nie zawadza.  

Innymi słowy – pomimo ograniczonej przestrzeni w tej kuchni jest pełne wyposażenie. Posiłki można przygotowywać na różne sposoby i sporą ich ilość przechowywać. Do funkcjonalności jednak jeszcze wrócimy. Pomówmy o tym, jak ta kuchnia prezentuje się wizualnie.

Kuchnia na wymiar choć mała, jest bardzo jasna i elegancka

Przyjmuje się, że małe pomieszczenia optycznie zyskują przy użyciu bieli. Rzeczywiście, białego koloru jest tu dużo – białe są wszystkie fronty szafek zarówno dolnych jak i wiszących. Ściany są jednak w odcieniu delikatnego beżu, trochę jak jasna brzoskwinia. To nadaje kuchni ciepła i nieco słodyczy. Sufit ponownie jest biały, co jest jasną przeciwwagą do szarej podłogi pokrytej płytkami, przypominającymi nieco zmąconą ciemną wodę. Blat za to na całej powierzchni jest czarny, przecinany eleganckimi białym rysami. Świetnie  to komponuje się z czarnym zlewem i indukcją. Czarne są też wszystkie uchwyty na frontach szafek. Mocnym kolorystycznym akcentem jest wspomniana lodówka wolnostojąca. Swoim metalicznym kolorem, komponuje się z podłogą. Im wyżej, tym bardziej dominuje biel. To, co optycznie ciężkie pozostaje na dole, a góra jest jasna i za sprawą ścian promienna. A gdy jeszcze przez okno wpadają promienie słoneczne, robi się tu bardzo przytulnie.  

Pomimo stonowanej i zachowawczej kolorystyki, nie jest w tej kuchni przesadnie sterylnie czy niepokojąco futurystycznie. To kuchnia na wymiar z charakterem, stymulująca do działania, a nie obijania się. Robi to jednak z urokiem i elegancją.

Wieczorem zaś światła dostarczają tu dwie lampy na suficie.

Mimo przestrzeni, jest funkcjonalnie

Z punktu widzenia osoby, która wchodzi do kuchni, w każdym miejscu coś się dzieje. W zasadzie, nie ruszając się z miejsca, a tylko obracając ma dostęp do wszystkiego. Do wszystkiego jest równie blisko i wszystko, co potrzebne jest pod ręką.

Zasadę trójkąta kuchennego zachowaliśmy tu umieszczając po przeciwnych kątach lodówkę wolnostojącą, kuchenkę indukcyjną i zlew. Są one w mniej więcej podobnej odległości od siebie. Jedzenie z lodówki można łatwo przenieść od razu na blat i gotować, w czym pomaga przedłużony blat. Zlew za to jest umieszczony tuż pod oknem, aby podczas zmywania było jak najwięcej światła.

Jeśli przygotowujemy kilka posiłków naraz, np. na przyjęcie, umieszczenie tuż obok siebie piekarnika i mikrofalówki było dobrym pomysłem. Są one na optymalnej wysokości – łatwo przenieść coś gorącego na blat, gdyż odległości są małe.

Kuchnia na wymiar z lodówką wolnostojącą dla małych apartamentów

Tą realizacją pokazaliśmy, że nawet małe kuchnie można mądrze zaprojektować. Pomimo małej przestrzeni, jest to kuchnia na wymiar w pełni wyposażona, funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Zadbaliśmy też o nowoczesny i elegancki styl.

Masz małe mieszkanie lub dom, chcesz urządzić aneks kuchenny w salonie i nasza realizacja Cię zaintrygowała? Daj nam znać, a zaprojektujemy kuchnię na wymiar także dla Ciebie.