You are currently viewing Aranżacja korytarza – jakie meble na korytarz na wymiar?

Aranżacja korytarza – jakie meble na korytarz na wymiar?

Dobrze zaaranżowany korytarz, tudzież przedpokój, to nie tylko wizytówka domu ale także miejsce, gdzie dużo się dzieje. Dlatego dobór mebli oraz ich rozstawienie powinno być dobrze przemyślane. Błędem jest pozostawianie zaprojektowania korytarzu na sam koniec aranżacji domu, albo – co gorsza – całkowite zignorowanie tego tematu. 

 

Korytarz to łącznik pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Przebywać w nim będziemy bardzo często i dlatego warto zadbać o ergonomię i odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. W ten sposób korytarz stanie się “drożny”, praktyczny oraz będzie dobrze spełniał swoją rolę. 


Pomyśleliśmy, że podzielimy się z Tobą kilkoma poradami, dotyczącymi tego jakie meble na korytarz warto wybrać oraz jak urządzić to pomieszczenie.

Jakie meble na korytarz? 

 

Dobierając meble na korytarz, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

 

Powinny one tworzyć komplementarną, spójną całość jeśli chodzi o funkcjonalność oraz styl. Ważną zasadą jest zadbanie o to, by meble na korytarz współgrały kolorystycznie z podłogą oraz kolorem ścian. Dobrze jest też, jeśli stylistycznie zbliżone są do reszty domu czy mieszkania, choć taki kontrastowy styl korytarza też jest ciekawym pomysłem. 

 

Korytarz przeważnie nie jest duży ani specjalnie szeroki. Tym samym wymaga bardzo rozsądnego gospodarowania przestrzenią. Dodatkowo, w małym mieszkaniu możemy mieć problem z ilością miejsca w ogóle. W takim wypadku najlepiej jest zdecydować się na meble na wymiar – bywa że kilka centymetrów potrafi zrobić ogromną różnicę i wepchnąć szafę na ubrania i buty w nietypową wnękę. 

 

Materiały, z których zbudowane są meble na korytarz powinny być solidne – odporne na zarysowania i wilgoć. Korytarz to miejsce, gdzie jest dużo ruchu. Jeśli chcemy coś przenieść z pokoju do pokoju, musimy minąć korytarz – niekiedy przenosimy rzeczy masywne czy pokaźne gabarytowo. O zadrapania i zahaczenia łatwo. Podobnie – korytarz ma często bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym – prowadzi do drzwi wyjściowych na dwór lub klatkę schodową. To z kolei naraża meble na korytarz na kontakt z wilgocią. 

 

Jakie materiały wybrać, jeśli meble na korytarz są na wymiar? Solidne płyty MDF w kolorze sosny czy jasnego modrzewia, aluminium, stal chromowaną albo nierdzewną. 

 

Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, biel optycznie powiększa korytarz – to może być ciekawy pomysł, jeśli chodzi o kolor ścian jak i samych mebli na korytarz. Duża biała szafa lub lustro z białą oprawą na pewno sprawią, że ciasny korytarz nie będzie wydawał się tak mały. 

 

Dominacja bieli oznacza jednak podatność na zabrudzenia i plamy. Nie czarujmy się – w przedpokoju i korytarzu najczęściej pojawia się brud. Czy zatem postawienie na całkowitą biel w korytarzu to zły pomysł? Nie, jeśli tak lubimy lub chcemy maksymalnie optycznie powiększyć pomieszczenie. Ze względów praktycznych polecamy jednak rozważyć przełamanie bieli odcieniami szarości lub brązu. Tyczy się to zarówno koloru ścian, mebli jak i podłogi. 

Jakie meble na korytarz? Szafa – na wymiar w małych korytarzach i wnękach 

 

Szafa to podstawa w wielu korytarzach. Zwłaszcza, jeśli masz małe mieszkanie i nie masz osobnej garderoby. To właśnie w takiej szafie umieścisz kurtki, płaszcze, bluzy, szaliki, czapki, rękawiczki. W dolnej części powinna znajdować się przestrzeń na buty. Szafa w korytarzu to nie tylko garderoba – to także dobre miejsce, gdzie można schować odkurzacz, deskę do prasowania, suszarki na ubrania czy mopy. Wszystko to w jednej, większej szafie albo dwóch osobnych, w przeciwległych miejscach korytarza. 

 

Na szafy w korytarzu najlepiej nadają się wnęki, których w korytarzach często nie brakuje. Stąd wniosek, że jeśli chodzi o meble na korytarz – najlepiej sprawdzi się szafa na wymiar. Co można dzięki temu zyskać? Szafa będzie maksymalnie wykorzystywać przestrzeń (przykładowo wspomnianą wnękę), może być wtedy dopasowana od podłogi do sufitu i zmieścić wszystko, co potrzebne. 

 

W naprawdę ciasnych korytarzach w małych mieszkaniach świetnym pomysłem może okazać się szafa z drzwiami przesuwnymi. To dodatkowa oszczędność miejsca, a sama szafa może zająć np. całą podłużną ścianę. Na drzwiach przesuwnych możemy umieścić lustro – maksymalna organizacja przestrzeni. W szerszych korytarzach, w dużym domu można jednak zaszaleć i zamówić dwie lub trzy szafy. W każdym razie – szafa w korytarzu musi być. 

 

A co, jeśli nie ma miejsca na szafę? Meble na korytarz i do przedpokoju

 

Bywa, że korytarz pełni też funkcję przedpokoju. To właśnie w takim małym pomieszczeniu musimy zmieścić ubrania i buty. Wtedy dobrze jest zastosować solidne wieszaki na ubrania oraz zainwestować w małą, ale – jeśli jest dobrze zaprojektowana – szafkę lub komódkę na buty. Dobrze, jeśli do tego jest siedzisko do ubierania butów. Przydadzą się także stojak na parasole, stolik na klucze lub torby z zakupami albo skrzynka na klucze – np. do samochodów domowników czy do skrzynki pocztowej. 

 

Jeśli chodzi o siedzisko do ubierania butów – może być ono połączone z szafką na buty albo stanowić eleganckie pufy. Szafka na buty to swoją drogą osobny kryminał, a ta – jak wspomnieliśmy – powinna być pojemna. Dobrze sprawdzają się płaskie szafki typu kolumienki. Szerokie na około 20 – 30 cm, z dużą ilością półek. Dzięki temu możesz utrzymać porządek w obuwiu wszystkich domowników, wyznaczyć miejsca dla poszczególnych osób a także oddzielić buty eleganckie (np. szpilki), zimowe czy te do uprawiania sportu. 

 

Takie szafki na buty najlepiej jeśli nie zwracają na siebie uwagi przesadną ilością ozdób. My radzimy klasykę – proste i gładkie fronty z drewna pokryte impregnatem lub lakierem. 

 

Z kolei wieszaki na ubrania powinny znaleźć się w przedpokoju, nawet jeśli masz szafę na swoje ubrania. Posłużą do powieszenia płaszczy czy kurtek Twoich gości. Można też na nich zostawić przemoczoną odzież, np. w wyniku śnieżycy lub ulewy – aby przeschła. . 

 

Pawlacz – gdy nie ma miejsca, ale jest wysoki sufit. Meble na korytarz. 

 

Jeśli nasza szafa nie sięga sufitu, a ten jest całkiem wysoko – dobrym rozwiązaniem może być poczciwy pawlacz. Nie warto pozostawiać przestrzeni między szafą a sufitem pustej, gdyż to właśnie tam można schować sporo rzeczy, zarówno tych często jak i rzadko używanych. 

 

Lustro – kolejna z klasyk jeśli chodzi o meble na korytarz 

 

Lustro to ozdoba korytarzu lub przedpokoju, ale także bardzo praktyczny element. Można się zwyczajnie przejrzeć w nim przed wyjściem z domu lub mieszkania. Poprawić urodę lub sprawdzić, czy aby na pewno ta właśnie kurtka pasuje pod kolor butów. Jak wspomnieliśmy – dobrym pomysłem jest umieszczenie go na drzwiach w szafie przesuwnej, ale może być też montowane osobno. Najlepiej, im bliżej wyjścia z domu, tym lepiej. 

 

Lustro w korytarzu ma inną rolę niż to w sypialni, salonie czy garderobie. Najlepiej zainwestować w lustro duże, wysokie, w którym jednocześnie możemy zobaczyć całą sylwetkę. Częstą praktyką jest umieszczenie takiego lustra na ścianie prostopadłej do drzwi wyjściowych. W dłuższym korytarzu ciekawym zabiegiem jest umieszczenie dwóch luster po przeciwległych stronach, by optycznie powiększyć ciasne pomieszczenie. A jeśli dodatkowo lustro umieszczone jest w pobliżu lampy lub kinkietu – cały korytarz nabierze wieczorem znacznie więcej blasku. Dodatkowo taki efekt spotęgują meble na korytarz na wysoki połysk – będa odbijać światło. 

 

Dywan w korytarzu – zwykły chodnik a może coś specjalnego? Meble na korytarz

 

Na ogół w korytarzach kładzie się po prostu podłużne chodniki. Te powinny oczywiście kolorystycznie i stylistycznie być spójne z kolorem ścian jak i mebli. Nie należy przesadzać z kolorami, gdyż to zaburza aranżację. Musimy pamiętać, że korytarz to miejsce, gdzie często się chodzi, niejednokrotnie w butach. Warto zatem wybrać taki chodnik, który – podobnie jak meble – jest dość odporny i łatwo się go czyści. 

 

Czy dywan w korytarzu powinien mieć bogate wzornictwo a może być zupełnie prosty i jednokolorowy? To zależy od gustu i budżetu, ale także ogólnego wystroju korytarza jak i całego mieszkania czy domu. Jeśli meble są klasyczne, dominuje w nich brąz lub biel – delikatne regularne wzornictwo będzie wskazane. Jeśli Twoje mieszkanie, w tym korytarz, zaaranżowane i – przede wszystkim – kolorystycznie są wykonane w stylu minimalistycznym, wręcz futurystycznym – prostota jest jak najbardziej wskazana. A jesli podłogę Twojego korytarza lub przedpokoju pokrywają płytki – dywan może być całkowicie zbędny.