You are currently viewing Drzwi schowane coraz częściej wybierane przez deweloperów

Drzwi schowane coraz częściej wybierane przez deweloperów

Drzwi schowane, czy też drzwi z ukrytą ościeżnicą są coraz częstszym wyborem deweloperów oraz projektantów wnętrz. To nowoczesne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić sporo miejsca, lepiej zagospodarować przestrzeń, a także dobrze i równie nowocześnie wygląda. Drzwi ukryte montuje się coraz częściej w budynkach mieszkalnych, ale także w biurach czy instytucjach użyteczności publicznej., Tak naprawdę korzyści praktycznych jest znacznie więcej, choć istnieje kilka spraw, o których musimy pamiętać decydując się na drzwi schowane.

Czym są drzwi schowane – drzwi z ukrytą ościeżnicą?

Ideą drzwi schowanych jest to, aby były jak najmniej widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli są dobrze zaprojektowane i zamontowane, w zasadzie zlewają się ze ścianą tworząc niemal jednolitą powierzchnię. Jest tak dlatego, że w przypadku drzwi z ukrytą ościeżnicą widać tylko jedno skrzydło drzwi. Sama ościeżnica jest ukryta w ścianie. Jedyne, co zdradza, że w ścianie są drzwi to bardzo cienka szczelina, która otacza drzwi (a i to można nieco zamaskować) oraz oczywiście klamka.

Na przedstawionych przez nas ilustracjach dobrze widać, jak ukryte potrafią być drzwi schowane. W tym przypadku białe, korytarzowe. Mogą być także stosowane jako drzwi wewnętrzne (pomiędzy pomieszczeniami – to przykład drzwi brązowych, w kolorze drewna. Istnieją też inne odmiany drzwi schowanych, o czym za moment.

Gdzie są stosowane drzwi schowane?

Drzwi schowane zyskują na popularności ze względu na ergonomię oraz estetykę. Minimalizm i lekko futurystyczne wnętrza są coraz częściej wybierane przez klientów, co powoduje, że właśnie w tą stronę idą projektanci i deweloperzy. Drzwi schowane bardzo dobrze współgrają z tym stylem. Oprócz tego drzwi schowane pomagają zaoszczędzić miejsce i lepiej je zagospodarować.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą pojawiają się zatem w biurach, urzędach, instytucjach kultury a także w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych – np. w nowoczesnych blokach. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o każdej wielkości, a zatem także w tych małych. Dlatego to dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach – w pokojach i korytarzach, gdzie np. chcemy umieścić wąską szafkę na garderobę.

W przypadku większych mieszkań – drzwi schowane to dobry patent aby ukryć przejście do dodatkowych pomieszczeń, takich jak spiżarnia czy aneks kuchenny.

Jakie korzyści dają drzwi schowane?

No dobrze, ale jak to się dzieje, że drzwi schowane są takie praktyczne?

Estetyczny i nowoczesny wygląd

Jako się rzekło (i o czym świadczą zdjęcia) drzwi schowane wyglądają schludnie, minimalistycznie i nowocześnie. Wyglądają po prostu dobrze, zwłaszcza jeśli całe mieszkanie lub biuro jest utrzymane w jasnym, sterylnym stylu. Optycznie powiększają pomieszczenie, gdyż niemal zlewają się ze ścianą. Nie oznacza to jednak, że drzwi z ukrytą ościeżnicą sprawdzą się tylko na białych ścianach. Kolor może być dowolny, a szczelinę wokół drzwi można lekko zamaskować. Jeszcze innym patentem jest zastosowanie fototapety na ścianie z drzwiami. To ciekawy zabieg, który można zauważyć w galeriach handlowych czy instytucjach kultury. Drzwi schowane można stosować w miejscach o różnym wystroju. Są pod tym względem dość uniwersalne.

Ergonomia i lepsze wykorzystanie przestrzeni

Z racji tego, że drzwi są schowane, nie zajmują dużo miejsca. To szczególnie ważna zaleta w małych mieszkaniach i wąskich korytarzach. Nie tylko miejsca jest więcej, ale można nim lepiej zarządzać – np. wykorzystując małe wnęki w pomieszczeniach. Zamykając je drzwiami schowanymi możemy łatwo odseparować np. aneks kuchenny, pomieszczenie gospodarcze, toaletę czy spiżarnię. Takie rozwiązania są wdrażane przez deweloperów już na etapie projektowania mieszkań. Drzwi schowane stosowane jako wewnętrzne, także estetycznie oddzielają pomieszczenia „robocze” jak kuchnia od tych „reprezentacyjnych” jak salon.

Lekka konstrukcja i wygoda obsługi

Drzwi schowane nie mogą być masywne, dlatego ich konstrukcja jest lekka. To powoduje, że łatwo się je otwiera, przesuwa lub obraca. Zamki magnetyczne domykają się stosunkowo cicho i lekko.

Drzwi schowane są przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym

Z wygodą obsługi wiąże się kolejna zaleta – łatwiej jest je otwierać przez osoby starsze, chore lub dotknięte niepełnosprawnością. Co ważne – takie drzwi nie mają progu, a zatem osoby z bolącymi stawami nie muszą go przekraczać ani nie ma ryzyka, że się o niego potkną.

Montaż jest stosunkowo prosty

Drzwi schowane na ogół są jednolite, sprzedawane z ościeżnicą. Ta wykonana jest z aluminium, a do drzwi dołączony powinien być magnetyczny zamek. Drzwi schowane wymagają przygotowania ściany w odpowiedni sposób, ale gdy to już jest załatwione – samo złożenie jej i zamontowanie w ścianie jest stosunkowo proste. Niektórzy klienci chwalą się w mediach społecznościowych, że zrobili to samodzielnie. Możliwe jest zamówienie drzwi schowanych z podcięciem wentylacyjnym lub opadającym progiem. Specjaliści radzą też, aby montażem drzwi schowanych zająć się po tynkach i gdy już gotowa jest podłoga.

Drzwi schowane – drzwi wewnętrzne, przesuwne chowane w ścianę

Pewną odmianą drzwi schowanych są oczywiście klasyczne drzwi przesuwne. Zwłaszcza te, które chowają się do wewnątrz ściany. To także sposób na zaoszczędzenie miejsca, choć drzwi nie są już tak niewidoczne jak te z ukrytą ościeżnicą. Także dobrze sprawdzają się w korytarzach i wąskich pomieszczeniach. Jeszcze inne są drzwi obrotowe z ukrytą ościeżnicą.

Czy drzwi z ukrytą ościeżnicą to nowy trend?

Nowy trend? Na pewno tak. Czy to rozwiązanie, które wyprze tradycyjne drzwi lub drzwi przesuwne? Raczej nie. Drzwi schowane są estetyczne, ale nie każdemu muszą przypaść do gustu. Wielu wręcz czułoby się zagubione, w pomieszczeniu gdzie drzwi są niedostrzegalne. Inni z kolei preferują wystrój tradycyjny, niemal rustykalny a tam solidne drewniane drzwi są wyznacznikiem klasy i bezpieczeństwa. Drzwi schowane nie są też popularne jako drzwi zewnętrzne, wejściowe do domu. Trend jest jednak zauważalny, co ma swoje powody, o których właśnie opowiedzieliśmy.

A jak Tobie podobają się drzwi schowane? Podejrzewasz, że sprawdziłyby się u Ciebie w mieszkaniu lub firmie? Daj nam znać, a dobierzemy optymalne rozwiązanie dla Ciebie.