You are currently viewing Jak urządzić pokój dziecka? – 10 ciekawych pomysłów na aranżację pokoju dla chłopca i dziewczynki

Jak urządzić pokój dziecka? – 10 ciekawych pomysłów na aranżację pokoju dla chłopca i dziewczynki

Janusz Korczak mawiał, że dziecko to taki sam człowiek jak dorosły, tylko trochę mniejszy. I jest w tym sporo prawdy. Dziecko ma niemal identyczne potrzeby jak my, podobnie zresztą ma się sprawa z pokojem, w którym najmłodsi mieszkają na co dzień. Różnicą jest jednak to, jakie gusta ma dziecko w danym wieku, jakie ma gabaryty i potrzeby. W sieci znajdziesz mnóstwo porad stylistycznych względem pokoi dla dzieci. My pokażemy Ci kilka pomysłów jak uczynić pokój dla malucha (lub zupełnie rosłej pannicy) funkcjonalnym, użytecznym, estetycznym i wzbudzającym miłe wspomnienia po latach. Zastanówmy się więc razem nad tym ważnym pytaniem: Jak urządzić pokój dla dziecka?

szafa dla dziecka w pokoju, jak urządzić pokój dla dziecka

1. Co musi znaleźć się w pokoju dla dziecka?

Niezależnie od wieku, w każdym pokoju mieszkalnym potrzebne jest kilka rzeczy:

  • łóżko,
  • biurko,
  • szafa na ubrania
  • regał.

Jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia, te zależne są od wieku dziecka, płci czy upodobań. Niektóre dzieci lubią mieć wszystko uporządkowane (tak, są takie!) i dla nich potrzebny będzie osobny mebel na zabawki. Inne z kolei wolą mieć dostęp do swojej ulubionej maskotki, gry, sztalugi, keyboardu czy konsoli w każdej chwili. Zasada jest prosta – im starsze dziecko, tym więcej potrzebuje swobody i powinieneś to uszanować. Dziewczyny lubią, gdy w ich pokoju znajduje się mebel do posiedzenia z przyjaciółkami. Chłopcy z kolei duże znaczenie przykładają do indywidualizmu – plakatów, figurek czy innych ozdób.

2. Jak dobrać meble do pokoju dla dziecka?

To szeroka materia, ale zawsze musisz uwzględnić 3 istotne czynniki:

  • wiek dziecka oraz wzrost – dzieci rosną i do nich też muszą być dostosowane meble. O ile regały z książkami czy szafy na ubrania są dość funkcjonalne dla dzieci w bardzo różnym wieku, o tyle nie można powiedzieć tego o łóżku lub biurku i krześle. Musisz pogodzić się z tym, że co kilka lat trzeba będzie je wymieniać. Ciekawym pomysłem jest biurko regulowane, które można dostosować do zmieniających się gabarytów dziecka. Gdy osiągnie ono około 15 lat, ten proces się zahamuje.
  • wielkość pomieszczenia – to okoliczność, którą zawsze musisz brać pod uwagę. Przed doborem mebli zawsze dokonaj pomiarów zagospodarowanej przestrzeni.
  • materiały – te powinny być jak najwyższej jakości i to z kilku względów. Po pierwsze małe dzieci często niszczą rzeczy. Umyślnie lub nie, mają tendencję do łamania i uszkadzania przedmiotów. Najlepsze zatem będzie naturalne drewno. Jest nie tylko trwalsze, ale też przyczynia się do zachowania dobrego zdrowia przez dzieci. Jest hipoalergiczne i zapobiega gromadzeniu się kurzu.

3. Nie ma co przesadzać z kolorami

Dzieci mają podobne wyczucie estetyki jak dorośli. Podobnie też nie wpływa na nich korzystnie pokój, który jest „upstrzony” od barw. W pokoju, którym mieszka niemowlak, byłoby to wręcz szkodliwe i powodujące zbyt dużą ilość bodźców. Warto postawić na jasne, pastelowe barwy – odcień szarości, beż, róż, błękit czy miętę. Dla starszego dziecka dobrze jest zdecydować się na jeden dominujący kolor, do którego są dobrane dodatki – jakieś domieszki innych barw. Przyjął się stereotyp, że pokoje dziewczęce powinny być różowe a dla chłopca – niebieskie. Prawda jest taka, że najlepiej zapytać o kolor samo dziecko – w przypadku nastolatków, czyli prawie dorosłych, jest to w zasadzie koniecznością. Musisz też pamiętać, że kolorów dodaje też sama baza pokoju – meble, książki, pluszaki, lalki, koce czy zasłony.

4. Szarość to elegancja, a czarno-biały podkreśla charakter

Skoro mowa o kolorach – wiele osób uważa, że w dziecięcym koloru powinny dominować czerwień, zieleń, róż czy kolor żółty. Niekoniecznie musi tak być. Bardzo elegancką i wbrew pozorom dobrze przyjmowaną przez dzieci i młodzież jest kompozycja klasycznych, kontrastowych kolorów – biel, czerń, szarość. Dlaczego tak jest? Kontrasty kojarzą się ze zdecydowaniem i silnym charakterem. Tak też chcą się czuć, zwłaszcza starsze dzieci. Bardzo fajnym połączeniem są białe ściany i meble z wyraźnymi czarnymi elementami. Możesz też przemyśleć białe ściany z czarnymi gwiazdkami, w formie naklejek. To ostatnie rozwiązanie dodatkowo ćwiczy wzrok u niemowląt, u których rozwija się postrzeganie barw i kontrastów. Z kolei szary wcale nie musi być smutny. Bardzo jasny, przyjemny odcień szarości ścian stanowi świetną podstawę do dalszej aranżacji. Szara ściana, ale kolorowe poduszki czy drewniane wieszaki. To trochę tak, jakby szukać ciepłych kolorów w pochmurny dzień.

5. A może kolory plaży? Beż w pokoju dla dziecka

A jeśli szarość lub czerń wydaje się zbyt agresywna, świetnym wyborem może być beż. Zwłaszcza jeśli połączysz go z bielą, np. w postaci mebli albo prześcieradłem, poduszkami czy zasłonami. Taka kolorystyka nie drażni oczu dziecka, wręcz pobudza do poszukiwań i zabawy. Beż kojarzy się z naturalnością i przyrodą. Oprócz tego beżowe tło stanowi neutralne i otwarte pole na wiele innych kompozycji i aranżacji. Co ciekawe – im starsze dziecko, tym bardziej spodoba mu się postawienie na dwa dominujące kolory, w tym neutralny beż. Badania pokazują też, że kolor beżowy uspokaja umysł i sprawia, że przebywająca w tak kolorystycznie wystrojonym pokoju osoba ma lepszą koncentrację, efektywniej się uczy i jest spokojniejsza. Beż kojarzy się nie tylko z drewnem, ale też relaksującym plażowym piaskiem.

6. Pokój dziecka na poddaszu – o czym warto pamiętać?

Jeśli Twoje dziecko mieszka tuż pod dachem, może być to wyzwanie. Z jednej strony dużo trudniej jest takie pokoje aranżować, z drugiej stanowią pretekst do jeszcze bardziej unikalnych stylizacji. Nie musisz obawiać się grubych belek konstrukcyjnych – można je wykorzystać. Na przykład jako solidną podstawę do wieszania huśtawki. Pokój na poddaszu pozwala też nie na niezapomniane widoki z pokoju dziecięcego. Możemy to podkreślić poprzez umieszczenie w pokoju lunety lub podarowanie dziecku lornetki. Skośny charakter sufitu wymusza zastosowanie nietypowych rozmiarowo mebli. Możemy je zamówić na wymiar, co dodatkowo zwiększy indywidualizm pokoju dziecka. Ucieszy się szczególnie nastolatek. Pokoje na poddaszu często są nieco oddzielone od reszty domu, choćby odległością. Warto wyposażyć dziecko w kosze na śmieci, które będzie opróżniało cyklicznie.

7. Pokój dla rodzeństwa – o matko jedyna

A co, jeśli musisz zagospodarować przestrzeń dla bliźniaków albo dwojga lub trojga dzieci? To z pewnością wyzwanie, ale jeśli będziesz trzymał się kilku zasad, zniwelujesz problemy. Co jest ważne? Przestrzeń! Jeśli masz dom, 30m2 to minimum. Po drugie – dobór mebli. Bardzo dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe. Wojny o to, kto śpi na górze, bywają „krwawe”, ale w ostateczności wyrabiają charaktery i więź między rodzeństwem. Możesz też rozważyć rozsuwaną kanapę. Na co dzień nie będzie zajmowała miejsca, a w nocy w sekundę stanie się dwu lub trzy osobowym łóżkiem. Ważne jest też zadbanie o szafę na ubrania. Dzieci potrzebują osobnych przestrzeni. Dlatego dobrze jest oddzielić poszczególne półki dla konkretnych pociech.

8. From past to the now – czyli jak urządzać pokój dziecka w oparciu o stare meble?

Masz już meble, które są w dobrym stanie, a przy tym można by je przerobić? Dlaczego by nie użyć ich w pokoju dla dziecka? Świetnie nadają się do tego starsze półki i stoliki. Na co dzień zużywają miejsce w garażu lub piwnicy, a przecież można im nadać drugie życie i pozwolić cieszyć się nimi w kolejnym pokoleniu. Trzeba je jednak wcześniej wyczyścić, rozkręcić i pomalować. Pamiętaj o środkach bezpiecznych dla dzieci – lakier wodny czy farba kredowa i tablicowa. Do tego odnowione meble możesz ozdobić atrakcyjnymi dla dzieci elementami – uchwyty czy gałki w kształcie zwierzątek, naklejki bohaterów z bajek czy odnowiony wzory na sklejce.

9. Schowki na „potrzebne kiedy indziej” rzeczy

Nie może zabraknąć miejsca na schowanie niepotrzebnych w danej chwili rzeczy. Zabawki, koce, ciepłe ubrania na zimę, kołdry, zabawki, lalki. Na to wszystko musi być specjalne miejsce i nie jest dobrze, jeśli jest to strych. Schowki mogą znajdować się w wysuwanych szufladach, podnoszonym stelażu łóżka czy nawet specjalnej skrzynce.

10. Tapicerka w dziecięcych meblach sypialnych

O ile dla dorosłych, nie ma to takiego znaczenia, o tyle w pokojach dla dzieci powinny być łóżka w pełni tapicerowane. Także na wezgłowiach i na boku. W ten sposób jest bezpieczniej dla ich głów i skóry oraz łóżko sprawia większe wrażenie przytulności. Takie przytulne łóżka kochają nie tylko małe dzieci, ale też szukające swojej intymności nastolatki.



jak urządzić meble na wymiar w pokoju dziecięcym