You are currently viewing Kuchnia otwarta czy zamknięta? Sprawdź, jaki model kuchni wybrać. – Poradnik

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Sprawdź, jaki model kuchni wybrać. – Poradnik

Wiele osób staje przed trudnym wyborem, decydując się na aranżację kuchni otwartej lub zamkniętej. To, co w wielu przypadkach wydaje się ładne i nowoczesne niekoniecznie musi być wygodne w użytkowaniu. Okazuje się, że często znalezione na Internecie aranżacje kuchni otwartej i zamkniętej są stworzone w nieodpowiedni sposób, gdyż nieprzewidziane zostało w nich wiele ważnych aspektów. Często kuchnie te są niepraktyczne, a użytkownicy z czasem chcą je wymienić na nowe. Przy takiej kuchni warto więc postawić na stworzenie mebli kuchennych na zamówienie.

Sprawdź, jakie zalety i wady mają obie proponowane kuchnie, a sam zdecydujesz, jaki jej rodzaj będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Zalety kuchni otwartej.

Decydując się na otwartą kuchnię, warto zastanowić się, czy przestrzeń ma być całkowicie otwarta na salon lub jadalnię, czy warto zdecydować się na kuchnię z wyspą. Kuchnia z wyspą otwarta na salon jest jedną z najchętniej wybieranych, ponieważ wyspa często jest używana, jako stół kuchenny. Dopasowując do niej odpowiednie hokery, będzie idealną alternatywą dla klasycznego stołu.

Głównym zaletą klasycznej kuchni otwartej jest między innymi to, że powiększa przestrzeń. To dzięki takiemu rozwiązaniu lepiej zaaranżujesz swoje mieszkanie, które będzie wyglądało na przestronne i nowoczesne. Warto również zwrócić uwagę, że kuchnie takie pozwalają na ciągły kontakt z innymi mieszkańcami. Osoby, które nie lubią być osamotnione, będą mogły swobodnie prowadzić rozmowy podczas spotkań, ponieważ nie będą oddzielone ścianą z resztą gości. Kiedy jednak chcesz zaznaczyć granicę kuchni z salonem lub jadalnią, ciekawa będzie opcja wyżej wspomnianej kuchni otwartej na salon z wyspą. To rozwiązanie jest również często wybierane przez osoby posiadające dzieci. Dzięki temu każdy rodzic będzie miał pod kontrolą swoje dziecko bawiące się w salonie. Kuchnia otwarta pozwala więc na różne możliwości zaaranżowania. Kolejną zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę to możliwość dostosowania sprzętu AGD do twoich potrzeb. Kuchnia z wyspą oprócz dodatkowego blatu pozwoli Ci również stworzyć dodatkowe półki, w których będziesz mógł umieścić wiele różnych niezbędnych produktów. Kuchnia z wyspą jest więc idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań, ponieważ aby stworzyć kuchnie z wyspą w pomieszczeniu zamkniętym, trzeba byłoby stworzyć kuchnia o dużych wymiarach. Wiele osób zastanawia się, jak urządzić kuchnię otwartą na salon. W Internecie znajdziesz mnóstwo świetnych inspiracji na stronach różnych producentów mebli kuchennych na wymiar. Na naszej stronie DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar również znajdziesz wiele ciekawych podpowiedzi, jak odpowiednio zaaranżować kuchnię swoich marzeń. Sprawdź propozycję w naszej ofercie TUTAJ!

Wady kuchni otwartej.

Kuchnia otwarta posiada również wiele wad. Podczas gotowania różnych potraw nieuniknione jest przedostawanie się do salonu przykrych zapachów. Gotując potrawy z różnych warzyw, możesz spodziewać się, że w całym domu będzie unosił się ich zapach. To samo będzie przy gotowaniu wielu innych potraw, a także pieczeniu ciast. Dodatkowo tworząc kuchnię otwartą, musisz zwrócić uwagę na to, aby dbać o odpowiedni porządek. Niestety kuchnia otwarta na salon będzie widziana przez każdego gościa, dlatego wiele produktów, jakie często umieszczane są na blatach kuchennych w kuchni zamkniętej, będziesz musiał chować do miejsc na to przeznaczonych. W momencie, kiedy w domu mieszka kilka osób, koniecznością będzie ciągłe dbanie o to, aby naczynia były umyte, a produkty żywnościowe pochowane w odpowiednie miejsca. Kolejną wadą takiej kuchni jest konieczność tworzenia mebli kuchennych na wymiar, które zabudują wszystkie urządzenia AGD. Meble te mogą być droższe od innych mebli, jednak są one o wiele trwalsze.

Zalety kuchni zamkniętej.

Kuchnię zamkniętą możesz zaaranżować w odpowiedni dla siebie sposób. W takiej kuchni stanowczo pomieści się o wiele więcej szafek, w których bez problemu będziesz mógł umieścić jeszcze więcej niezbędnych produktów. W kuchni zamkniętej nie musisz decydować się na meble na wymiar. Możesz postawić na klasyczne meble kuchenne, jakie znaleźć możesz w wielu sklepach meblowych. Tworząc jednak meble na wymiar do kuchni otwartej lub zamkniętej, możesz być pewny, że będą one odpowiednio dopasowane do każdego wnętrza, a co najważniejsze będą one wykonane z trwałych materiałów. Takie rozwiązanie pozwoli Ci cieszyć się nimi przez długi czas. Kuchnia na wymiar zamknięta ma również wiele innych zalet. Warto zwrócić uwagę, że podczas gotowania różnych potraw, kuchnie wystarczy zamknąć, a zapachy nie przedostaną się do reszty pomieszczeń. W razie odwiedziny znajomych nie musisz się martwić o to, czy w kuchni umyte są wszystkie naczynia oraz, czy pochowane są wszystkie niezbędne codzienne produkty. Pozwala to więc na komfort użytkowania. Dodatkową zaletą jest to, że jeśli posiadasz małe dzieci, bez problemu będziesz mógł zamknąć kuchnie na klucz, w momencie kiedy nie będziesz z niej korzystał. Wszystkie niebezpieczne urządzenia oraz asortyment kuchenny pozostanie poza zasięgiem rąk Twojego dziecka.

Wady kuchni zamkniętej.

Kiedy kuchnia jest mała i nie masz możliwości ustawienia w niej stołu, musisz spodziewać się tego, że każdego dnia obiady będziesz musiał serwować do kolejnego pomieszczenia. Jest to również niewygodna sytuacja dla osób, które lubią spędzać czas w towarzystwie. Okazuje się że w momencie, kiedy posiadasz kuchnię zamkniętą, będziesz czuł się wyobcowany podczas spotkań rodzinnych, przygotowując niezbędne posiłki. Kolejną wadą takiej kuchni może okazać jej złe oświetlenie. Małe kuchnie często wyposażone są w niewielkie okna, dlatego niezbędne jest stworzenie specjalnego oświetlenia, które będzie odpowiednie do wymiarów pomieszczenia.

Warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach niezbędne jest odpowiednie zagospodarowanie kuchni. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kuchnię otwartą, czy zamkniętą, meble kuchenne stworzone na zamówienie powinny być dopasowane do każdej wolnej przestrzeni, aby kuchnia była wykorzystana w 100%. Nasza firma DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar tworząc meble kuchenne na wymiar w Krakowie lub w Nowym Sączu często radzi swoim klientom, aby zastanowili się nad zaaranżowaniem kuchni otwarte lub zamkniętej tak, aby była ona wygodna w użytkowaniu domowników.

Dla osób niezdecydowanych ciekawą alternatywą będzie również stworzenie kuchni częściowo zabudowanej. Kuchnia taka może działać na zasadzie kuchni otwartej, jednak w razie potrzeby można zasłonić ją drzwiami przesuwnymi wysuwanymi z bocznych ścian. Jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli Ci w razie potrzeby zasłonić przestrzeń kuchenną. Wiele osób decydujących się na takie rozwiązanie, w miejscu, w których znajdować się będą drzwi przesuwne chowane w ścianie, tworzy w tym miejscu barek lub małą winnicę, która może okazać się dodatkową dekoracją mieszkania. Nasza firma DUET Producent Szafy i Mebli na Wymiar zajmuje się tworzeniem takich drzwi przesuwnych chowanych w ścianie, dlatego jeżeli chcesz, aby kuchnia była odpowiednio dopasowana do zabudowy ściany, warto postawić na naszą firmę z wieloletnim doświadczeniem. Na rynku działamy już od 1997 roku i do tej pory wykonaliśmy tysiące mebli kuchennych na wymiar w Krakowie, Nowym Sączu i wielu innych miejscowościach. Sprawdź naszą bogatą ofertę i zapoznaj się z nowoczesnymi propozycjami, jakie oferujemy naszym klientom.

Idealnie stworzona kuchnia pozwoli Ci bez problemu z niej korzystać. Zdecyduj, jaka kuchnia będzie dla Ciebie idealna, a nasi pracownicy wykonają ją zgodnie z Twoją wyobraźnią.