You are currently viewing Jak urządzić swoją kuchnię, aby była funkcjonalna dla całej rodziny?

Jak urządzić swoją kuchnię, aby była funkcjonalna dla całej rodziny?

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić swoją kuchnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna dla całej rodziny. Często, kiedy miejsca na wiele produktów jest niewiele, trudno jest odpowiednio zagospodarować tę przestrzeń. Jednak warto zwrócić uwagę, że nawet mała kuchnia jednorzędowa może sprawiać wrażenie ergonomicznej i przestronnej. Poznaj sposoby, na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni kuchennej i sprawdź, jak ją odpowiednio urządzić.

5 stref kuchni, dzięki którym lepiej będzie Ci się pracowało.

Podczas tworzenia wymarzonej kuchni należy zastanowić się nad odpowiednim rozmieszczeniem wszystkich szafek, w których będą znajdowały się produkty codziennego użytku. Należy zwrócić więc uwagę, jak stworzyć 5 stref w kuchni, aby wygodnie i w szybkim czasie można było wykonywać codzienne obowiązki. Wyznacznikiem odpowiedniego rozmieszczenia mebli będzie wyznaczenie stref roboczych do wszystkich czynności. Poniżej w kilku punktach przedstawimy Ci, jak odpowiednio stworzyć układ mebli kuchennych, aby kuchnia stała się ergonomiczna.

Strefa zapasów – to miejsce, gdzie bez problemu weźmiesz i wypakujesz swoje zakupy. W skład tej części kuchni wchodzić będzie lodówka i zamrażarka na produkty potrzebujące niskich temperatur, jak również szafka na zapasy, które nie potrzebują przechowywania w lodówce. To pozwoli Ci w łatwy sposób zadbać o porządek w kuchni każdego dnia. Dodatkowo podczas nocnych przechadzek do kuchni nie będziesz musiał daleko szukać swoich ulubionych przekąsek, gdyż znajdziesz je zaraz przy wejściu do kuchni.

Strefa przechowywania – w tym miejscu będziesz miał możliwość przechowania wszystkich niezbędnych urządzeń AGD, jak również garnków, sztućców, noży czy talerzy. Ta strefa powinna być wyposażona w szafki wiszące oraz stojące. W szafkach wiszących najczęściej możesz przechowywać talerze, szklanki i inne produkty ciągłego użytku, natomiast w szafkach dolnych garnki, patelnie i inne urządzenia. Aby kuchnia była ergonomiczna i łatwa w użyciu powinno się zrezygnować z klasycznych szafek z drzwiami skrzydłowymi, abyś nie musiał każdego dnia klękać w poszukiwaniu odpowiedniego naczynia do gotowania. Teraz najczęściej klienci decydują się na wysuwane szuflady, w których można pomieścić wiele produktów, a są one przyjemne w użytkowaniu.

Strefa zmywania – to właśnie w tej strefie powinna znajdować się zmywarka, zlewozmywak oraz kosz na śmieci. Coraz więcej osób decyduję się na zmywarkę do zabudowy, ponieważ ta nie rzuca się w oczy, a co najważniejsze pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na codziennym zmywaniu. Oczywiście nie może zabraknąć w tej strefie klasycznego zlewozmywaka, w którym możesz myć wszystkie niezbędne produkty dnia codziennego. W szafce pod zlewozmywak powinno się wygospodarować miejsce na kosze do segregacji śmieci oraz szafkę na przybory do mycia naczyń. To ułatwi codzienne prace kuchenne.

Strefa przygotowania posiłków – tutaj warto zdecydować się na odpowiednio szeroki i długi blat kuchenny lub wyspę, ponieważ od tych parametrów zależy wygoda wykonywania kolejnych prac przy posiłkach. Na odpowiednio wykonanym blacie lepiej będzie Ci pokroić wszystkie produkty żywnościowe, a także łatwo rozmieścisz na nim wszystkie niezbędne naczynia. W strefie tej powinno znaleźć się odpowiednie miejsce do wieszania kubków, a także miejsce na noże kuchenne i niezbędne akcesoria do gotowania. Tutaj też warto postawić na szafkę z szufladą lub szafkę wiszącą, gdzie znajdować będą się wszystkie przyprawy.

Strefa gotowania – w jej skład wchodzić będzie kuchenka lub płyta indukcyjna, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, bez których nie można byłoby wykonać dania. Warto zdecydować się na produkty znanych marek, ponieważ te pozwolą Ci upiec lub ugotować dane posiłki bez dodatkowych problemów. Niezbędne również będzie zamontowanie okapu, który będzie wyciągał wszystkie nieprzyjemne zapachy z otoczenia.

Tak podzielona kuchnia sprawi, że każdego dnia korzystanie z kuchni stanie się przyjemne nie tylko dla osoby, która gotuje każdego dnia, ale również dla reszty domowników, ponieważ w łatwy sposób znajdą oni potrzebne produkty.

Kuchnia jednorzędowa czy dwurzędowa? A może kuchnia w kształcie litery L lub z wyspą?

Każdy z tych rodzajów kuchni ma swoje zalety. Warto więc zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kuchni będzie dla Ciebie wygodny w codziennym życiu.

Decydując się na wybór kuchni jednorzędowej lub dwurzędowej warto zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia. W małej kuchni jednorzędowej nie będziesz miał możliwości stworzenia trójkąta roboczego, jednak idealnie spisze się ona na małym metrażu pomieszczenia, ponieważ meble te są ustawione w jednym rzędzie.

Decydując się na kuchnię dwurzędową, możesz być pewny, że będzie ona bardziej przestronna i łatwa w użyciu. Ten rodzaj kuchni preferowany jest do domów, które posiadają krótką, ale szeroką kuchnię. Tutaj również nie masz możliwości wykonać tzw. trójkąta roboczego, który ułatwiłby codzienne czynności.

Kuchnia z wyspą jest świetnym rozwiązaniem do dużych kuchni, dla osób, które uwielbiają dużą przestrzeń roboczą. Taka kuchnia pozwoli Ci na gotowanie razem z rodziną, a dodatkowo dzięki niej nie będziesz wykluczony z życia rodzinnego, ponieważ w takiej kuchni możecie razem spędzać czas. W takiej kuchni masz już możliwość wykonania trójkąta roboczego, dlatego jest to świetne rozwiązanie do każdej dużej kuchni.

Kuchnia w kształcie litery L to najlepsze rozwiązanie do każdej kuchni. Tutaj bez problemu wykonasz książkowy trójkąt roboczy, a co najważniejsze w dalszej części kuchni zmieścisz również mały stół do spożywania posiłków.

dzrwi przesuwne można stosować w kuchni jak i w każdym pomieszczeniu

Trójkąt roboczy w kuchni.

Tworząc wygodną kuchnię, nie należy zapominać o trójkącie roboczym, który jest ważnym elementem w każdej kuchni. Odpowiednie rozmieszczenie takich urządzeń jak kuchenka, lodówka i zlewozmywak pozwoli Ci w łatwy sposób przemieszczać się w tych trzech strefach podczas każdego gotowania. Powinny one znajdować się w trójkącie i położone powinny być jak najbliżej siebie. Takie rozmieszczenie sprawia, że kuchnia staje się ergonomiczna.

Kuchnia idealna dla całej rodziny tylko z DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie meble na wymiar do kuchni, tak aby pracowało Ci się w niej lepiej, warto postawić na naszą firmę DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar. Wykonujemy meble kuchenne na wymiar na terenie całej Małopolski, w takich miastach jak Nowy Sącz, Kraków, Limanowa, Gorlice, Mszana Dolna, ale również w wielu innych miejscach. Szukając więc projektu kuchni dwurzędowej czy w kształcie litery L warto zapoznać się z naszą propozycją. Proponujemy meble wysokiej jakości w konkurencyjnej cenie. Dodatkowo wykonamy je zgodnie z Twoją wizją.

Nie czekaj wiec dłużej, tylko już dziś postaw na ergonomiczną kuchnię w swoim domu!