Szafy na poddasze pod skos: jakie rodzaje szaf są najlepsze pod względem praktyczności i ceny!

Coraz częściej urządzamy pokoje tuż pod dachem, w miejsce wypełnionego starociami strychu. To na ogół pomieszczenie dość niskie i małe, a także posiadające wspomniany sufit pod skosem. Szafa na poddasze pod skosem będzie tu kluczowym elementem wyposażenia. Możesz zamówić ją na wymiar albo kupić gotowy mebel w salonie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Urządzając poddasze, musisz pamiętać, że w jego przypadku cenna jest każda dobrze wykorzystana wnęka. Jeśli chcesz wykorzystać najlepiej dostępną przestrzeń skontaktuj się z nami – fabryka mebli Duet – meble na wymiar dla klientów indywidualnych i stolarzy.

garderoby ze skosem w Krakowie
Jaki rodzaj szafy najlepiej się sprawdzi na poddaszu

Szafa na poddasze pod skos, na wymiar, czy gotowa? Garderoba na poddaszu pod skosem

Specyfika poddaszy powoduje, że masz do czynienia niekiedy z bardzo niskim skosem. Jest to też pomieszczenie o nieregularnych i nietypowych wymiarach. W tym wypadku teoretycznie najlepiej sprawdzają się szafy pod skosami na wymiar. Dobierzesz meble pod konkretne poddasze, możesz wypełnić każdą wnękę w sposób ergonomiczny oraz uzyskać spójną stylistycznie aranżacje, a nawet zamówić taki mebel jak szafa pod skosem i drzwi przesuwne. Znacznie mniej będzie wtedy pustych miejsc, z którymi nie ma co zrobić, a drzwi przesuwne zaoszczędzą przestrzeń. Gotowa szafa pod skosem również jest dostępna na rynku, jak i projekt takich szaf. W tym wypadku jednak musisz iść na kompromisy. Nie zawsze uda się, że szafa będzie idealnie pasować pod Twój skos. Gotowe meble mają określoną charakterystykę i kolorystykę, którą nie zawsze można zmodyfikować. Na ogół jednak to rozwiązanie tańsze, choć nie zawsze, o czym za moment.

Planowanie szafy na poddaszu – do czego ma służyć?

A jeśli szafa na poddasze pod skos na wymiar, to jak ją zaprojektować? Przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć aranżację całego pomieszczenia. Zmierz je, zanotuj wysokość skosu w najniższym i najwyższym punkcie. To istotne, zarówno gdy zamawiasz meble gotowe, jak i na wymiar. Musisz wiedzieć, do czego zagospodarowane poddasze będzie służyło i czy szafa na poddasze pod skos służyć będzie przechowywaniu garderoby, książek czy drobiazgów użytkowych. Czy będzie to pomieszczenie mieszkalne, czy tylko estetyczny i uporządkowany strych. Ciekawym patentem jest połączenie szafy z drzwiami przesuwnymi i regałem. Albo szafa pod skos na wymiar na całą szerokość ściany. Dość praktyczne mogą okazać się małe lampki w szufladach, zwłaszcza na poddaszu o małych oknach. Porozmawiaj z naszym stolarzem o swojej koncepcji – kontakt. Oko specjalisty pomoże Ci dostrzec niuanse i dokonać modyfikacji pierwotnych założeń.

Jaki rodzaj szafy najlepiej się sprawdzi na poddaszu?

Szafy na wymiar pod skosy występują w kilku umownych rodzajach. Które z nich są dobrym pomysłem na poddasze pod skos?

 1. Szafy pełne pod skos (pod skośny sufit) – taka szafa posiada w pełni zbudowany korpus – ma sufit, podłogę, ściany boczne i tylną. Możesz zamontować w niej zarówno drzwi przesuwne jak i uchylne. To uniwersalne rozwiązanie, które jednak ze względu na komplet elementów, podnosi cenę szafki na wymiar pod skos.
 2. Szafy wnękowe po skos (pod skośny sufit) – to ściany, które „zapychają” wnęki, wąskie przestrzenie pomiędzy dwiema ścianami. Ponieważ służą jako wypełnienie i ustawia się je na całej wysokości pomieszczenia, na ogół nie potrzebują sufitu i ścian bocznych.
 3. Szafy narożnikowe typu L pod skos (pod skośny sufit) – te szafy wstawia się w kąt. Ich ścianami bocznymi mogą być ściany pomieszczenia, często montowane na całej jego długości.
 4. Szafy ze ścianką lub ściankami bocznymi pod skos (pod skośny sufit) – to szafy, które posiadają dwie lub tylko jedną ścianę boczną. Nie mają sufitu ani podłogi, za to mogą za swoją ścianę boczną wykorzystywać ścianę pomieszczenia. To tanie i często praktyczne rozwiązanie na poddasze.

Projektowanie szafy na poddasze pod skos – na to zwróć uwagę

Przy projektowaniu szafy pod skos na wymiar, pamiętaj, abyś mógł swobodnie z niej korzystać nie ryzykując uderzeniem głową w skośny sufit. Rozważ jej wysunięcie na pokój, aby nie schylać głowy za każdym razem. Praktyka pokazuje, że najlepiej przeznaczyć na rzadko używane przedmioty miejsce w najwyższych i najniższych punktach szafy pod skosem. Jeśli chcesz w szafie montować wieszaki, dopasuj ich zastosowanie do wysokości skosu. Odpowiednio ułóż wieszaki na rzeczy krótkie i długie, aby przykładowo długa sukienka nie leżała na podłodze. Szuflady czy wysuwane kosze umieść tuż przy podłodze.

Jakie drzwi powinna mieć szafa na poddasze pod skos?

W szafach na poddasze pod skos można zastosować zarówno drzwi przesuwne jak i uchylne, a niekiedy nawet oba naraz. Najlepiej jednak sprawdzają się te przesuwne. Nie zajmują po prostu niepotrzebnie miejsca i nie musisz się przejmować, że zahaczą o sufit podczas otwierania. Fajnym patentem jest lustrzana szafa przesuwna w szafie na poddasze pod skos. Od razu masz lustro do przymierzania ubrań, a do tego pomieszczenie staje się optycznie większe. Istnieją też drzwi składano – przesuwne. Zbudowane są z kilku elementów i podczas otwierania składają się, trochę jak odpowiednio zagięty papier.

Meble na wymiar na poddasze – czy długo się czeka?

Chcąc kupić meble w salonie, nie musisz czekać. Otrzymujesz je do razu i największy kłopot to transport i montaż, który czasem wykonasz nawet samodzielnie. Z meblami na wymiar jest inaczej. Zwłaszcza do nietypowych pomieszczeń, takich jak poddasze. Z racji tego, że meble na wymiar tworzone są od podstaw, stolarz musi przeprowadzić cały proces produkcyjny. Dokonać pomiarów, dobrać odpowiednie materiały (te niekiedy dopiero musi sprowadzić), ustalić z Tobą koncept stylistyczny. Następnie ma miejsce produkcja mebli, a ta wykonywana jest bardzo precyzyjnie. To wszystko powoduje, że na meble na wymiar czasami musisz poczekać nawet kilka tygodni lub ponad miesiąc. Nie ma jednak tego złego – jeśli masz przemyślaną wizję urządzenia poddasza i zamówisz meble na wymiar odpowiednio wcześniej, przez czas ich tworzenia możesz zająć się pracami budowlanymi. Szafa na poddasze pod skos dotrze akurat, jak przygotujesz pomieszczenie.

Ile kosztują meble na wymiar, w tym szafa na poddasze pod skos?

Meble na wymiar na ogół są droższe od gotowych z salonu. Przykładowo za szafę dwudrzwiową z laminatu zapłacisz około 1600 zł, za taką samą, ale z lustrem już 1800 zł. Szafa trzydrzwiowa z laminatu to wydatek około 2300 zł, a z lustrem 2900 zł. Jeśli dodasz do tego front, cena rośnie do nawet 3300 zł. To oczywiście ceny uśrednione, a konkretne stawki wynikają z czynników rynkowych i produkcyjnych, takich jak:

 • wielkość szafy i jej głębokość – im większe wymiary, tym drożej,
 • zastosowane materiały i ich cena,
 • elementy wnętrza szafy – każda dodatkowa półeczka, drążek, lampka czy szuflada kosztuje,
 • liczba drzwi, ich rodzaj i sposób wysuwania,
 • to, czy jest to szafa pełna, czy wnękowa,
 • elementy estetyczne i zewnętrzne,
 • robocizna.

Meble gotowe są nieco tańsze, gdyż sprzedawcy odpadają koszty dodatkowe tj. indywidualny pomiar i projekt czy zastosowanie lepszych i trwalszych materiałów. Czy zawsze? Przy zakupie gotowych modeli to Ty musisz spędzić dodatkowy czas na poszukiwaniach, opłacić transport i montaż. To czasami może podnieść cenę gotowej szafy na poddasze pod ukośne sufity do tego stopnia, że wyjdzie drożej niż za mebel na wymiar. Zwłaszcza jeśli nie masz jakichś wysublimowanych wymagań, a jedynie potrzebujesz kilku modyfikacji klasycznych rozwiązań.

Szafa na poddasze pod skos – a może zrób to sam? Szafa pod skosem – jak zrobić?

A może nie angażować stolarza i zrobić szafę na poddasze pod skos samodzielnie? Niemożliwe? Jeśli masz podstawowe narzędzia, odrobinę zdolności, wyobraźni przestrzennej i czasu, da się ją wykonać w domowych warunkach. W sieci znajdziesz mnóstwo projektów na proste meble, a do tego możesz też wspomóc się radą kogoś bardziej doświadczonego. Na pewno potrzebujesz:

 • kilka płyt OSB, posłużą na ścianki działowe,
 • kilka płyt MDF, posłużą jako drzwiczki,
 • uchwyty do półek,
 • kątowniki,
 • wkręty,
 • listwy wspornikowe, w przypadku drzwi przesuwnych.

Oczywiście jest to rozwiązanie budżetowe i samodzielnie wszystkich architektonicznych i stylistycznych sztuczek nie wykonasz. Nie masz po prostu odpowiednich narzędzi stolarskich. Jeśli jednak wystarczy Ci estetyczna i użyteczna, ale dość prosta szafa na poddasze pod skos – taki samodzielny montaż to sposób na relaks, wspólne majsterkowanie z synem i zaoszczędzenie pieniędzy.

Jeśli jednak nie czujesz się w roli stolarza – skontaktuj się z nami! Nasi doradcy klienta czekają na Twój telefon lub e-maila!

Telefon Kraków

12 290 0322 / Komórka: 660 939 111

E-Mail Kraków

biuro@duet-szafy.pl

Telefon Nowy Sącz

18 444 29 59 / Komórka: 606 982 581

E-Mail Nowy Sącz

wyceny@duet-szafy.pl

Telefon Limanowa

18 542 46 23

E-Mail Limanowa

kominkiiszafy@gmail.com