You are currently viewing Lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca?

Lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca?

Lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca? Wady i zalety obu rozwiązań.

Planując wystrój kuchni absolutnie niezbędnym elementem w każdej z nich, jest… Lodówka. Zwyczajnie nie może jej zabraknąć. Podczas urządzania kuchni stoimy przed wieloma wyborami. Gotowe meble kuchenne, meble na wymiar, kolor, materiał, układ, kuchnia z wyspą lub bez niej, oświetlenie, kolor i materiał, z którego będzie wykonany blat kuchenny i wiele, wiele innych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć. Jednak nie mniej ważnym pytaniem jest fakt, czy wybrać lodówkę w zabudowie, czy też wolnostojącą? Współczesne trendy w urządzaniu kuchni kierują się ku lodówkom w zabudowie, czy to jest jednak najlepsze rozwiązanie? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.

Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Lodówka to nieodłączny element każdej kuchni. Wybierając lodówkę, również możemy mieć wiele wątpliwości. Mała, duża, biała, srebrna, czarna, czerwona, jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, z zamrażalnikiem na górze lub na dole, z uchwytem z przodu, z boku… już nie wspomnimy o funkcjonalnościach, którymi ścigają się producenci lodówek. Jednak podczas urządzania kuchni w szczególności, gdy jest to kuchnia na wymiar, bardzo ważne jest, aby zdecydować, czy chcemy lodówkę wolnostojącą, czy też lodówkę w zabudowie. Na pytanie, czy lepiej jest postawić lodówkę wolnostojącą, czy lodówkę w zabudowie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji, stylu umeblowania, również od tego, czy kupujemy meble gotowe, czy też decydujemy się stworzyć meble na wymiar – w tym przypadku mamy na szczęście dowolny wybór. W tym artykule jednak spróbujemy przybliżyć wam zarówno wady, jak i zalety lodówki w zabudowie.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, współczesne trendy w budownictwie i wykańczaniu wnętrz, kierują się ku zabudowie lodówek. Co tak naprawdę oznacza zabudowana lodówka? Zabudowa to nic innego jak dostosowane szafki specjalnie do tego celu i dodanie frontu meblowego takiego samego jak pozostałe fronty szafek w kuchni. Dzięki temu rozwiązaniu lodówka Nie wyróżnia się wśród kuchennej zabudowy. Według zwolenników tego rozwiązania nie „szpeci” to wystroju. Jest to oczywiście efekt większej spójności całego pomieszczenia, jednak jak twierdzą przeciwnicy zabudowy, kuchnia niejako traci swój charakter. Najczęściej zabudowa lodówki polecana jest do nowoczesnych wnętrz. Szczególnie kiedy ma to być kuchnia połączona z salonem. Oczywiście w momencie, kiedy mamy do czynienia z projektem kuchni na wymiar, zabudowa lodówki nie sprawia najmniejszego problemu. Ważne jest, tylko aby przed produkcją mebli znać dokładne wymiary lodówki, którą chcemy zabudować. Nie ma też znaczenia wymiar lodówki — ten podaje się projektantom podczas pomiarów. Może to być mała lodówka do zabudowy lub też tradycyjna. Większy problem pojawia się natomiast, w sytuacji, kiedy decydujemy się na gotowe meble ze sklepu. Niestety wtedy trudno będzie nam zabudować lodówkę.

Czy każdą lodówkę można zabudować?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo łatwa – NIE. Istnieje wprawdzie możliwość wstawienia lodówki wolnostojącej w zabudowie kuchennej — ale do tego jeszcze wrócimy.

Lodówki do zabudowy stanowią odrębną kategorię. Przede wszystkim, lodówka do zabudowy przygotowana jest od razu do montażu frontu kuchennego, a zewnętrzne a gabaryty są mniejsze niż w przypadku lodówki wolnostojącej, aby łatwo było je wstawić do odpowiednich szafek. Mimo że sama lodówka do zabudowy często może być tańsza od lodówki wolnostojącej, to oczywiście w takim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem w postaci stworzenia zabudowy i frontów. Jednak decydując się na projekt mebli kuchennych na wymiar, koszty te nie będą się różnić znacząco.

Lodówka do zabudowy – zalety

Podstawową zaletą lodówki do zabudowy jest fakt, że jest ona niewidoczna. Mamy więc możliwość doskonale wkomponować lodówkę w kuchenną aranżację, nie wpływając na całą koncepcję wystroju. Nie ma również ryzyka „starzenia” się wyglądu lodówki i jej uszkodzeń mechanicznych, co niestety często się zdarza – rodzice małych dzieci na pewno coś o tym wiedzą. Nie ma znaczenia, czy będzie to mała lodówka do zabudowy, czy tradycyjna, duża — obie będą wyglądać dobrze.

Lodówka do zabudowy – wady

Przede wszystkim jedną z wad jest fakt, że w razie awarii, aby wymienić lodówkę, musimy kupić drugą o takich samych wymiarach. Jest też droższa, doliczając koszty zabudowy. Dużą wygodą w nowoczesnych lodówkach jest kostkarka lub pojemnik na wodę umieszczony na froncie, gdzie, aby nalać schłodzony napój, nie musimy otwierać drzwi. Przy zabudowie nie ma na to niestety szans — chociaż producenci lodówek coraz częściej oferują lodówki do zabudowy z kostkarką lub dozownikiem na wodę na wewnętrznej stronie drzwi. Kolejny minus to fakt, że w małej kuchni nie jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ w ciągu meblowym zamiast umieszczenia kolejnych szafek i blatu, musimy znaleźć miejsce na zabudowę. Co więcej, lodówki do zabudowy zazwyczaj mają mniejszą pojemność od wolnostojących.

Lodówka wolnostojąca – zalety

Podstawową zaletą lodówki wolnostojącej jest możliwość umieszczenia jej we właściwie dowolnym miejscu w naszej kuchni. Zawsze też to miejsce możemy zmienić, czego nie zrobimy w przypadku lodówki w zabudowie. Mamy też dowolność modeli, wzorów, jak i wymiarów. W przypadku uszkodzenia nie musimy też kupować lodówki o tych samych wymiarach, a wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań i ilości miejsca, jakim dysponujemy. Zwolennicy lodówek wolnostojących jako duży atut przedstawiają też możliwość doboru designu. W tym przypadku można poszaleć i wybrać model lodówki w dowolnym kolorze wykończeniu, w kształcie, a nawet lodówkę z nadrukiem. Producenci lodówek wolnostojących coraz częściej prześcigają się ze swoimi propozycjami. Oferują lodówki w stylu retro, lodówki z nadrukiem, oferują też różne elementy dekoracyjne jak na przykład podświetlenia, kolorowe wyświetlacze itp., ale również prześcigają się funkcjonalnościami i udogodnieniami jak np. kostkarka do lodu czy dozownik do wody dostępny bez konieczności otwierania frontu. Zazwyczaj mają też większą pojemność od lodówek w zabudowie.

Lodówka wolnostojąca – wady

Przede wszystkim, zajmuje dodatkową ilość miejsca, nie da się jej ukryć, stanowi centralny punkt wystroju. Nie zawsze jest też ładnym elementem wystroju – te tzw. „designerskie” lodówki są stosunkowo drogie. Ich przeciwnicy, często też zwracają uwagę na fakt nieprzyjemnych dźwięków, których nie tłumi obudowa. Lodówka wolnostojąca też jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – podsumowanie

Lodówka w zabudowie meblowej:

  • Daje możliwość praktycznie dowolnej aranżacji wnętrza
  • Jest niewidoczna i nie dominuje w wystroju
  • Zyskujemy jednolitą przestrzeń, co często ważne jest np. gdy mamy do czynienia z kuchnią połączoną z salonem
  • W przypadku konieczności wymiany musimy kupić model o takich samych wymiarach
  • Nie ma znaczenia, czy będzie to mała lodówka do zabudowy, czy tradycyjna, duża – obie będą wyglądać dobrze
  • Zazwyczaj ma mniejszą pojemność
  • Lodówka do zabudowy z kostkarką lub dozownikiem na wodę to rzadkość
  • Brak możliwości umieszczenia dodatkowych gadżetów jak na przykład kostkarka czy dozownik na wodę
  • Lodówka zawsze będzie wyglądać „modnie”
  • Brak możliwości zmiany miejsca lodówki
  • Ograniczony wybór spośród dostępnych modeli – lodówka do zabudowy musi być do tego przeznaczona. Pod żadnym pozorem nie wolno zabudowywać lodówek do tego nieprzeznaczonych, ponieważ grozi to awarią.

Lodówka wolnostojąca:

  • Można ją postawić w dowolnym miejscu
  • Możliwość dowolnej zmiany miejsca
  • Lodówka może mieć dowolny design i dodatkowe elementy i udogodnienia na froncie
  • Istnieje jednak ryzyko, że design lodówki się „zestarzeje”
  • Większa podatność na uszkodzenia mechaniczne
  • Zazwyczaj mają większą pojemność od lodówek w zabudowie
  • Dużo większa dostępność na rynku
  • Mocno wpływa na wygląd kuchni – zazwyczaj jest punktem centralnym całego wystroju. Co jednak w określonych przypadkach może być też zaletą. Szczególnie kiedy zdecydujemy się na lodówkę o określonym designie, np. w stylu retro, z grafiką czy na przykład w dominującym kolorze – coraz częściej spotykane są lodówki kolorowe, np. bardzo modna ostatnio jest lodówka czerwona, mocno wyróżniająca się na tle jednolitych mebli.

Lodówka wolnostojąca w zabudowie kuchennej – kompromis.

Lodówka wolnostojąca w zabudowie kuchennej — to w zasadzie jest możliwe. Coraz częściej przez naszych klientów wybrany jest kompromis, między wersją do zabudowy a wolnostojącą. Czyli obudowanie lodówki wolnostojącej. Bardzo często efekt jest równie dobry, co w przypadku modeli do zabudowy. W takim przypadku zabudowa tworzona jest na wymiar, bez obudowania frontów. Należy jednak zwrócić uwagę, aby lodówka, którą kupujemy, ma możliwość obudowania. Bardzo ważny jest sposób wymiany ciepła, która następuje tyłem i dołem urządzenia, natomiast boki pozostają chłodne.

Lodówka do zabudowy czy lodówka wolnostojąca – co więc będzie lepszym rozwiązaniem?

Zarówno lodówki wolnostojące, jak i lodówki w zabudowie mają swoje wady i zalety. Mają też swoich zwolenników i przeciwników. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który wybór jest najlepszy. Natomiast jeśli przeczytałeś artykuł, znasz już wady oraz zalety obu rozwiązań wiesz, na co zwrócić uwagę, więc mamy nadzieję, że wybór będzie łatwiejszy. Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji, wielkości i wyglądu pomieszczenia, dostępności modeli oraz budżetu, jakim dysponujesz.

W przypadku decyzji o zakupie lodówki do zabudowy pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jakość wykonanych mebli na wymiar. Ważne jest, aby sama zabudowa oraz fronty były bardzo dobrze dopasowane, wykonane z dobrej jakości materiałów i odpowiednio zamontowane. Zwróć uwagę na ewentualne szczeliny, dopasowania i jakość materiałów, z których meble kuchenne zostały wykonane. Pamiętaj też, aby wybierając firmę tworzącą Twoje meble na wymiar do kuchni, zdecydować się na usługi firmy z doświadczeniem, unikniesz w ten sposób ewentualnych problemów i dodatkowych kosztów.

Meble kuchenne na wymiar Małopolska | Kraków | Nowy Sącz | Limanowa

Małopolska Fabryka mebli na wymiar duet z siedzibą w Krakowie, w Nowym Sączu i Limanowej, oferuję projekt, produkcję oraz montaż mebli na wymiar najwyższej jakości. Ponad 23-letnie doświadczenie, daje gwarancję prawidłowego wykonania. Dodatkowo oferujemy zupełnie darmowy pomiar i projekt mebli kuchennych na wymiar w Małopolsce, Śląsku, Podkarpaciu oraz na Podhalu. Jeśli planujesz stworzyć meble na wymiar do kuchni, niezależnie, czy z lodówką zabudowie, czy z lodówką wolnostojącą, serdecznie zapraszamy do Projekty.