You are currently viewing Rodzaje blatów kuchennych

Rodzaje blatów kuchennych

Każda kuchnia powinna być wyposażona w odpowiedni blat kuchenny. Nie ważne czy decydujesz się na meble kuchenne na wymiar, czy też chcesz dopasować go do już zakupionych mebli – blat kuchenny powinien być dopasowany do kuchni. Narażony on będzie na wiele czynników, które negatywnie mogą wpłynąć na jego trwałość. Warto zastanowić się zatem, jaki rodzaj blatu wybrać do swojej kuchni.

Decydując się na blat do kuchni, warto poznać kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jedną z takich rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jest wymiar blatu kuchennego. Powinien on być długi na całą długość mebli kuchennych. Niezależnie od tego, czy posiadasz meble kuchenne na wymiar w kształcie litery L, czy też kuchnie z wyspą, blat powinien znajdować się na całej powierzchni z wyłączeniem miejsca na zlewozmywak oraz płytę grzewczą. Standardowo utarło się, że blat mebli kuchennych powinien mieć minimum 60 cm szerokości. Jednak dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, że lepsza jest większa powierzchnia pracy. Standardowo podczas tworzenia kuchni na wymiar wiele osób decyduje się na blaty kuchenne na wymiar o szerokości 80 cm.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to okleina, jaką stosuje się do blatów kuchennych. Niektóre firmy oferując tanie meble kuchenne, stawiają na okleiny wykonane z niskiej jakości materiałów. Taka okleina do blatów kuchennych po niedługim czasie zacznie ulegać niszczeniu. Ciepłe garnki, patelnie to wszystko ma wpływ na wygląd blatu, dlatego warto postawić na blat wykonany w odpowiedni sposób.

Grubość blatu również ma wielkie znaczenie. W tanich meblach kuchennych blat często wykonywany jest z płyt laminowanych o grubości od 2 cm-7 cm grubości. Obecnie jednak popularne są cienkie blaty kuchenne, jednak trzeba liczyć się z tym, że są one dostępne w wyższej cenie. Cienkie blaty kuchenne o centymetrowej grubości, a nawet cieńsze są wytwarzane ze specjalnego kompozytu. Najcieńsze blaty kompozytowe mają zaledwie 0,6 cm. Decydując się na blat kamienny, należy wziąć pod uwagę, że oscylują one w granicach od 2 cm-3 cm grubości. W ofertach różnych sklepów możesz spotkać się również z blatami wykonanymi z drewna. Nasza firma Duet Producent Szaf i Mebli na Wymiar oferuje frezowanie blatów kuchennych drewnianych, które będą idealnie wyglądały w domach drewnianych lub stylizowanych na ten styl. Ofertę znajdziesz TUTAJ. Szerokość takich blatów kuchennych frezowanych najczęściej oscyluje w granicach 2,6 cm do 4,5 cm. Oczywiście w ofercie znajdziesz również blaty szklane i ze stali, które są rzadziej wybierane przez klientów.

Obecnie najchętniej wybierane są cienkie blaty kuchenne, które idealnie wpiszą się w każdy styl kuchni.

Blat kuchenny, a sprzęt AGD.

Decydując się na sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę, że blat powinien być odpowiednio dopasowany do tych urządzeń. Pozwoli to łatwiej funkcjonować w przestrzeni kuchennej. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie usytuowanie blatu z obu stron zlewozmywaka, aby móc na nim układać umyte naczynia. Podobna przestrzeń powinna sąsiadować z lodówką. Blat obok lodówki służyć będzie do podtrzymania naczyń z jedzeniem, które będziesz chciał w ich umieścić. Podobnie jest z blatem sąsiadującym z płytą grzewczą. To właśnie na nim umieszczać będziesz gorące naczynia. Blat powinien być więc dopasowany do wszystkich elementów kuchni, aby był wygodny, funkcjonalny, a co najważniejsze trwały.

Kuchnia z wyspą na wymiar

Rodzaje blatów kuchennych – charakterystyka.

Blat kuchenny z płyty laminowanej – ten rodzaj blatu w dalszym ciągu jest najczęściej używany przez producentów. Obecnie blaty te można spotkać w wielu wersjach i tylko od Ciebie zależy, na jaki się zdecydujesz. Szukając wzornika blatów kuchennych, możesz natknąć się na blaty laminowane, które są imitacją kamienia, drewna lub stali. Dostępne są one w macie lub połysku, dlatego to klient decyduje, co wybiera do swojej kuchni. Nasza firma DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar posiada w ofercie wzornik blatów kuchennych, aby każdy klient mógł wybrać odpowiedni blat do mebli tworzonych na wymiar. Blaty te są w wielu przypadkach odporne na ścieranie, jednak wybierając tanie meble tworzone masowo, musisz liczyć się z tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na blaty kuchenne na wymiar, możesz liczyć się z tym, że będą one wysokiej jakości i z pewnością spełnią one Twoje oczekiwania.

Blaty kuchenne z kompozytu – decydując się na blat kuchenny z kompozytu, należy wiedzieć, że blat ten jest wykonany w większości z minerałów naturalnych, które są ze sobą połączone żywicą akrylową i pigmentami. Blat tworzony jest z płyt MDF, które w dalszej obróbce pokrywa się kompozytem. Taki rodzaj blatu jest bardzo łatwy w kształtowaniu, ponieważ jest plastyczny i można go dopasować do potrzeb klienta. Kompozyty są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej. Okleina tych blatów kuchennych pasować będzie do każdej kuchni. Materiał kompozytowy jest trwały, nie odbarwia się, nie jest toksyczny, a co najważniejsze jest odporny na wilgoć i ciepło. Blat ten można również szlifować po upływie pewnego czasu, nadając mu w dalszym ciągu pięknego wyglądu. Wielu klientów tworząc blaty z kompozytu, decyduje się również na stworzenie blatu kuchennego z kompozytu wraz ze zlewozmywakiem. Blat taki nie ma żadnych połączeń, wygląda estetycznie i jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Blaty kuchenne kamienne – Kamienne blaty kuchenne są często kojarzone z luksusem, jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie blaty kuchenne, ponieważ z perspektywy czasu pozwalają one na oszczędności. Jak to się dzieje? Blaty kuchenne kamienne są o wiele trwalsze od blatów wykonanych z innych materiałów, dlatego pomimo wielu lat będą one prezentowały się w dalszym ciągu bardzo ładnie. Blaty kuchenne kamienne możesz dostosować do kolorystyki swojej kuchni, ponieważ producenci pragną dostarczać asortyment, który sprawi, że kuchnia będzie wyglądała bogato i oszałamiająco. Blaty te zawsze wykonuje się na indywidualne zamówienie klienta. Do produkcji tych blatów najczęściej używa się takich materiałów, jak marmur, granit czy trawertyn, jednak niezależnie od tego, na jaki rodzaj kamienia się zdecydujesz, możesz być pewny, że będzie on pięknie komponował się z meblami wykonanymi na wymiar. Ten wybór idealnie spisze się u osób, które są perfekcyjne. Blaty te można tworzyć pod pewnym nachyleniem, tworząc powierzanie ociekowe. To rozwiązanie idealnie wpłynie na komfort pracy w kuchni, mając zmywak podwieszany od spodu. Dodatkowo w zależności od potrzeb klienta blaty te można poddawać obróbce krawędzi pod potrzeby klienta.

Blaty kuchenne drewniane – decydując się na blaty kuchenne drewniane, idealnie pasować będą do nowoczesnych wnętrz. Pięknie się prezentują i nadają wnętrzu przytulnego wyglądu. Niesyty blaty te trzeba odpowiednio dbać. Widać bowiem na nich każdą plamę czy zarysowanie i ogólnie są mało odporne na uszkodzenia. Bardzo ważny w tym wątku jest odpowiedni wybór drewna. Drewno na blat kuchenny powinno być twarde. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się drewno z buka, jesionu, a często także z drzew egzotycznych. Do wyboru najczęściej są dostępne blaty drewniane z drewna litego lub klejona i tylko od klienta zależy, na jakie się zdecyduje.

Blaty kuchenne szklane – blaty szklane są nowością w świecie aranżacji wnętrz. Do ich stworzenia wykorzystuje się szkło hartowane, co pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Ich innowacyjność sprawi, że blat, który ulegnie zniszczeniu, nie rozsypie się na tysiące kawałków, ponieważ szkło to jest zabezpieczone specjalną folią. Wybierając blat szklany do swoich mebli na wymiar, możesz postawić na klasyczne przezroczyste szkło, a także szkło barwione czy posiadające ciekawe motywy. Blaty te również wykonywane są na specjalne zamówienie klientów, podobnie jak blaty kamienne, ale możesz być pewny, że ich trwałość, a zarazem wygląd nadadzą mieszkaniu nowoczesnego wyglądu.

Blaty kuchenne ze stali – taki rodzaj blatów najchętniej jest wybierany przez osoby chcące posiadać unikatowe nowoczesne wnętrze domu. Na ogół blaty te są łatwe w czyszczeniu, a także ich kolorystyka pozwala na unikatowe zaaranżowanie kuchni. Jednak ich wadą jest to, że blaty te należy wycierać do sucha, ponieważ na ich powierzaniach powstają liczne zacieki po każdym myciu. Są jednak trwałe i praktyczne w użyciu. Nie niszczą się, a także wyglądają bardzo dobrze.

Jaki blat kuchenny do swojej kuchni wybierasz Ty?

Wybierając blat kuchenny na wymiar do swojej kuchni, warto zastanowić się nad tym, jakie ma spełniać właściwości. Przedstawione poniżej blaty są idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych kuchni. Nasi pracownicy chętnie pomogą ci dopasować blat do wnętrza domu, dlatego wybierając naszą firmę, możesz być pewny, że stworzymy dla Ciebie blat najwyższej jakości. Zapoznaj się z ofertą ”Kuchnie na wymiar”. Postaw na firmę DUET Producent Szaf i Mebli na Wymiar, która jest producentem mebli na wymiar i blatów kuchennych. Zdziałamy na terenie całej Małopolski — w Nowym Sączu, Krakowie, Gorlicach czy Limanowej. Zaufało nam już tysiące klientów, w których gronie możesz znaleźć się i Ty.