Szafa na wymiar wykonana jest z paneli z naturalnego drewna lub podobnych materiałów z niego pochodzących. Różne części (dna, boki, pokrywy, drzwi itp.) są połączone ze sobą za pomocą specjalnego sprzętu, aby uzyskać stabilną i konfigurowalną konstrukcję (korpus) z różnymi wykończeniami. Wewnątrz szafy znajdują się akcesoria przydatne do przechowywania i porządkowania ubrań i przedmiotów.
Oczywiście musisz mieć odpowiednie umiejętności i narzędzia, aby wykonać samemu szafę na wymiar. Jednak wszystkie elementy (płyty meblowe, akcesoria, szyny, lustra), jakich potrzebujesz, znajdziesz u nas w Duet – meble na wymiar. Oferujemy również 150 kolorów frontów na wymiar.

Stwórz swój projekt, wykonaj pomiary i udaj się do nas po części do Twojej szafy!
Jeśli będziesz potrzebować pomocy, nasi doradcy z chęcią o wszystkim Ci opowiedzą. Pomożemy dobrać odpowiednie akcesoria. Możesz też zamówić u nas swoją wymarzoną szafę na wymiar.
Elementy konstrukcyjne szafy na wymiar – wszystko znajdziesz u nas! Jak zrobić szafę na wymiar i czego użyć do jej budowy?
Najpierw zaczynając od dołu, należy wybrać odpowiednie podstawy„podstawy”. A raczej, mówiąc żargonem, dna szafy. Są to półki umieszczone w dolnej części szafki. Odsuwa się je od podłogi na około 4-5 cm, aby zabezpieczyć je przed kontaktem z wilgotną podłogą.
Po drugie, mamy ramiona lub pionowe boki. Następnie przegrody wewnętrzne. Te ostatnie wyróżnia się zwykle rodzajem wykończenia, gdy zewnętrzna część szafy ma inny kolor lub wykończenie niż część zewnętrzna. Regulowane nóżki są zwykle instalowane u podstawy boków, co pozwala wyregulować całą konstrukcję, doprowadzając ją do idealnego poziomu.
W górnej części szafki znajdziemy tzw. panele zamykające lub specjalne półki zwane zaślepkami, lub wieczkami.
Tył szafy, a właściwie spód mebla zamykają panele, które ciągną się na całej wysokości boków. Nazywa się to plecami. Zazwyczaj łączy się je z ramionami pośrednimi i zamykającymi, aby pozostawić wolne półki wewnętrzne. Dobrą zasadą jest, aby plecy były lekko odsunięte od boków, tak aby nie stykały się bezpośrednio ze ścianami obwodowymi, z których mogłyby wchłaniać wilgoć.
Trzymanie pleców szafy z dala od ścian obwodowych umożliwia cyrkulację powietrza. Ta naturalna wentylacja utrzymuje meble w stanie suchym.

Dobór akcesoriów i rodzaj systemu zamykania drzwi
Wewnątrz szafy można zainstalować szeroką gamę akcesoriów, które pozwolą lepiej uporządkować jej zawartość. Tytułem przykładu, ale nie wyczerpująco, mamy:
blaty zwykłe lub wysuwane,
szuflady lub półki,
kije do powieszenia odzieży,
uchwyt,
wieszaki.
Te i wiele innych akcesoriów dają możliwość maksymalnego dostosowania szafy na wymiar, gwarantując konfigurację w oparciu o realne potrzeby klienta.
Warto zainstalować też drzwi chroniące przed kurzem i ogólnie zamykające szafę. Zasadniczo mogą być dwojakiego rodzaju: zawiasowe lub przesuwne. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów i wykończeń w zależności od potrzeb funkcjonalnych i estetycznych klienta.
Z jakich materiałów wykonać szafy na wymiar?
Do wykonania garderoby można użyć różnych materiałów. Oprócz tradycyjnych desek z naturalnego drewna dostępne są płyty wiórowe licowane, MDF, sklejka i różne panele. Wszystkie te materiały z kolei można udekorować różnymi wykończeniami, od lakierowania po fornirowanie.
Mnóstwo materiałów, procesów i wykończeń zdolnych uczynić produkt mniej lub bardziej odpornym, lekkim, kolorowym, w zależności od zamierzonego zastosowania, pożądanego efektu wizualnego, praktyczności i budżetu dostępnego dla klienta znajdziesz u nas.
Szafka ze sklejki – zrób to sam
Przez „szafę ze sklejki” rozumiemy mebel wykonany ze sklejki lub paneli ze sklejki.
Płyta wielowarstwowa jest półproduktem składającym się z różnych warstw arkuszy drewna, które są nałożone na siebie i sklejone ze sobą poprzecznie, dzięki czemu żyły pojawiają się w naprzemiennym kierunku. A to gwarantuje dużą wytrzymałość panelu. Panel wielowarstwowy składa się z minimum pięciu warstw (zawsze w nieparzystej liczbie, tak aby żyły pierwszej i ostatniej warstwy miały ten sam kierunek), sklejonych żywicami fenolowymi lub winylowymi.
W szafie szytej na miarę naprzemienne nakładanie na siebie gwarantuje wytrzymałość na duże obciążenia i neutralizację naturalnych ruchów materiału.

Niestandardowe szafy z MDF – płyta pilśniowa o średniej gęstości
Przez szafę MDF rozumiemy mebel wykonany z płyt MDF.
MDF jest zatem akronimem oznaczającym płytę pilśniową o średniej gęstości. Istnieją również te o wysokiej i niskiej gęstości, odpowiednio HDF i LDF. W praktyce oznacza to, że płyta MDF składa się z włókien uzyskanych z rozwłókniania odpadów drzewnych, przetwarzanych aż do uzyskania mącznej mieszanki. Całość spojona jest specjalnymi żywicami, które sprawiają, że produkt jest niezwykle zwarty i pozwala na precyzyjną i łatwą obróbkę paneli.
Zwykle używany do kredensów i mniejszych mebli niż szafa, MDF można przekształcić w:
półki,
drzwi,
fronty szuflad,
dna i blaty.
Wreszcie jest to materiał nadający się do malowania i z tego powodu jest często stosowany w łazienkach i kuchniach, które chcą mieć bardziej żywe kolory i odcienie.
Szafka z płyty wiórowej
Przez szafę płytową rozumiemy mebel wykonany z płyt wiórowych odpowiednio połączonych odpowiednimi okuciami dedykowanymi do tego typu materiału.
Płyta wiórowa jest utworzona przez wióry pochodzące z odpadów z obróbki drewna, które są prasowane w bardzo wysokich temperaturach i łączone za pomocą żywic. Jest materiałem niedrogim, charakteryzującym się dość zmienną wytrzymałością mechaniczną oraz łatwości frezowania i cięcia. Pod koniec procesu płyty są szorstkie i prawie zawsze są pokrywane warstwą powłoki, taką jak laminowanie.
Szafy na wymiar – jakie wykończenie wybrać?
Jaka jest różnica między lakierowaniem a laminowaniem? Opisując różne rodzaje drewna do szaf na wymiar, nie można pominąć wykończeń. Te ostatnie mogą powodować, że mebel będzie miał większą lub mniejszą odporność, a także inną trwałość w czasie i inną konserwację. Istnieją różne wykończenia do ochrony i dekoracji drewnianych paneli:
naturalny wosk do drewna,
satynowy, kryjący, błyszczący akryl,
lakierowanie,
laminat,
tapeta winylowa.
Wosku można używać tylko do litego drewna, podczas gdy płyta MDF nadaje się do lakierowania, a płyta wiórowa do laminowania.
Systemy zamykania – drzwi uchylne czy przesuwne? Znajdziesz je w DUET – meble na wymiar
Jak zrobić szafę na wymiar? Można ją zaprojektować i zbudować podążając krok po kroku za swoimi potrzebami (i instrukcjami znalezionymi w internecie). Niepowtarzalność mebli to zaleta odpowiednia do rozwiązywania problemów przestrzennych, dlatego jednym z podstawowych aspektów jest wybór rodzaju drzwi.
W DUET znajdziesz różne rodzaje systemów zamykania drzwi. Do wyboru drzwi uchylne i systemy przesuwne.
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej! Pomożemy Ci stworzyć Twoją szafę na wymiar i dobrać odpowiednie komponenty.