You are currently viewing Aranżacja szafy w sypialni, jak projektować, na co zwrócić uwagę?
Aranżacja szafy w sypialni – jak zrobić to dobrze? Fot. pixabay.com/photo/2019/04/30/08/08/wardrobe-4167975_960_720

Aranżacja szafy w sypialni, jak projektować, na co zwrócić uwagę?

Nie ma nic bardziej irytującego niż podniesienie pomarszczonej sukienki lub koszuli, kiedy bardzo chcesz ją założyć, lub nieznalezienie czegoś w szafie. Jednak te niedogodności pojawiają się dopiero po zakończeniu projektu garderoby w Twojej sypialni. Dlatego chcemy rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące garderoby i tego, jak prawidłowo ją zaprojektować!

Z pewnością istnieją również alternatywy dla garderoby, takie jak wieszaki na ubrania na kółkach i półki, systemy ścienne do przechowywania ubrań czy przerobione meble na garderoby. Niemniej jednak większość woli prawdziwą szafę do swojej sypialni.

Aranżacja szafy w sypialni – jak zrobić to dobrze?

Szafa jest jednym z największych mebli w sypialni, dlatego też odgrywa ważną rolę w projekcie i efekcie przestrzennym. Z tego powodu powinna oczywiście być atrakcyjna i pasować do reszty wyposażenia pokoju. Ponadto oczywiście funkcjonalność musi również odpowiadać potrzebom użytkownika lub użytkowników. W tym kontekście chodzi przede wszystkim o projekt drzwi, wielkość i aranżację wnętrza czy układ wnętrza garderoby.

Rozliczenie ilości sztuk odzieży i ich wymiarów jest podstawowym punktem projektu szafy do sypialni na wymiar. W ten sposób nie będziesz mieć pomarszczonych sukienek ze zbyt małej przestrzeni, czy szuflad z pogniecionymi koszulami.

Jak duża powinna być garderoba – szafa do sypialni?

Szafa powinna mieć prostą ścianę o długości co najmniej 3 metrów, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca magazynowego. Około 6-10 metrów kwadratowych należy przeznaczyć na niewielką garderobę dla dwóch osób. Oczywiście nie ma górnej granicy. Szafa na wymiar do sypialni o powierzchni 25-50 metrów kwadratowych nazywana jest już przez niektórych luksusową garderobą.

Nie masz miejsca na dodatkową garderobę, ale sypialnia jest wystarczająco przestronna? Wówczas dużą szafę można wykorzystać jako przegrodę pokoju. Lustro na tylnej ścianie sprawi, że pomieszczenie wyda się większe.

Jak należy zaprojektować szafę i co powinna mieć?

Nie ma ograniczeń co do wyposażenia i aranżacji systemów szafy do sypialni:

  • zamknięty system szafek,
  • otwarte drążki na ubrania,
  • wyspa centralna,
  • kredens,
  • komoda na torby lub biżuterię,
  • systemy regałów na buty,
  • toaletka,
  • specjalne elementy szafy, takie jak uchwyty na spodnie lub przegrody na krawat,
  • wygodne siedzenia.

Jeśli chodzi o systemy szaf modułowych, wybór jest bardzo duży. Taki system pozwala na indywidualne dopasowanie szaf do dostępnej przestrzeni i pomysłów klienta na różne aranżacje i przemeblowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o kredensy, komody, szafy z drążkami i szafy na buty z siedzeniami wykonane na zamówienie.

Zastanawiasz się jak dobrać szafę na wymiar do Twojej sypialni, postaw na Duet producenta mebli na wymiar Kraków Nowy Sącz

Co należy wziąć pod uwagę? Aranżacja szafy w sypialni

Planując aranżację szafy w sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii i podjąć pewne decyzje. Poniżej znajdziesz kilka punktów do rozważenia.

System szafek otwartych czy zamkniętych?

System szaf zamkniętych – do dużych pomieszczeń polecamy system zamknięty. Duże pokoje oferują wystarczająco dużo miejsca, aby otworzyć drzwi szafy. Ponadto systemy zamkniętych szaf mają tę zaletę, że ubrania pozostają wolne od kurzu i nie widać bezpośrednio ewentualnego bałaganu za zamkniętymi drzwiami szafy

System otwartych szaf – jest często opłacalny w mniejszych pomieszczeniach. Zwykle zapewnia to lepsze wykorzystanie przestrzeni Wada – ubrania mogą gromadzić kurz. Aby temu przeciwdziałać, szafy można wyposażyć w drzwi przeszklone przesuwne – dzięki temu system zamknięty sprawia wrażenie otwartego, a kurz nie ma szans.

Wybór odpowiedniego koloru

Dobór odpowiednich kolorów w garderobie uzależniony jest od wielkości i jasności pomieszczenia.

Jasne kolory – w małej garderobie bez okien lepiej użyć jasnych kolorów. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe.

Ciemne kolory – w dużych pomieszczeniach ciemne kolory mogą wyglądać bardzo elegancko.

Strukturyzowane powierzchnie o wyglądzie drewna nie tylko upiększają szafki, ale są również niewrażliwe na zarysowania.

Efektywne oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie garderoby, najważniejsze jest to, aby móc zobaczyć zawartość szafy. Należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie świateł oraz jakość światła opraw. Ale oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne – nastrojowe światło może również zapewnić dobre samopoczucie.

Jak szafa powinna być wyposażona w środku? Jak zaaranżować wnętrze szafy w sypialni?

Jeśli chodzi o funkcjonalność szafy, poza jej oświetleniem i drzwiami, które odpowiadają za łatwość otwierania szafy, oraz wielkość ze względu na przestrzeń do przechowywania, najważniejsze są „wewnętrzne” walory szafy. W skrócie, to jak szafa jest wyposażona od środka. Jak w takim razie zaaranżować wnętrze szafy? Najważniejsze warianty wyposażenia wnętrza szafy w skrócie znajdziesz poniżej.

Drążek na ubrania

Szafy w sypialni, które mają tylko jeden lub więcej drążków na ubrania, są idealne do przechowywania wiszących elementów garderoby – zwłaszcza dłuższych kurtek, sukienek lub płaszczy. Dno szafki może służyć również do przechowywania walizek, toreb, a nawet butów.

W tak zaaranżowanej szafie nie ma miejsca na przechowywanie złożonej odzieży, na pranie i pończochy czy też na przechowywanie pościeli, czy obrusów. Szafa musiałaby być odpowiednio uzupełniona komodami i w razie potrzeby szafą na bieliznę.

Drążki na ubrania w różnych wysokościach

Innym możliwym podziałem wewnętrznym szafy z dwoma przegródkami jest to, że jedna strona ma u góry drążek na ubrania, a druga strona jest podzielona na dwie strefy poziomą półką, z których każda wyposażona jest w drążek na ubrania.

Komora szafy z jednym wysokim drążkiem pomieści długie ubrania, a przegroda dzielona oferuje dwukrotnie większą zdolność wieszania krótszych ubrań. Np. drążka dolnego można użyć do spodni/spódnic, a drążka górnego do bluzek, koszul lub swetrów.

Drążek na ubrania i przegrody (półki)

Szafa, która oferuje z jednej strony przedział z drążkiem na ubrania u góry, a z drugiej półkę z różnymi półkami lub przegródkami – czyli rodzaj półki z drzwiami z przodu – jest idealna dla połączone przechowywanie wiszącej i leżącej (złożonej) odzieży lub prania.

Jeśli chodzi o półki, należy upewnić się, że są wystarczająco szerokie, aby pomieścić ubrania/pranie, które mają być tam przechowywane. W celu optymalnego dostosowania do indywidualnych wymagań, półki powinny być wsuwane w korpus szafy na różnych wysokościach.

Drążki i szuflady

Szafy ze zintegrowanymi szufladami lub szufladami uzupełniającymi jeden, lub więcej wieszaków są praktyczne w małych sypialniach, w których nie ma miejsca na umieszczenie osobnej komody. Bieliznę, skarpetki i rajstopy można schować w szufladach szafy. Duże szuflady są również idealne do przechowywania złożonego prania. Wiszące elementy garderoby znajdują swoje miejsce na dodatkowych drążkach na ubrania.

Drążki i przegródki na ubrania (półki) oraz szuflady

Każdy, kto chce mieć „wszystko w jednym” w swojej szafie w sypialni lub to jedyna szafa, jaką ma, powinna pokrywać wszystkie ewentualności. Jeśli jest to jedyny zakupiony mebel do przechowywania, wybierz szafę, która oprócz drążka na ubrania ma półki i szuflady.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci przemyśleć aranżację Twojej szafy do sypialni. Jeśli masz więcej pytań, to zapraszamy do kontaktu z nami.